Connect with us

Emeklilik

Maaşı 10.000, 11.350, 12.500 TL Olan SSK, BAĞKUR Emeklileri 4’ü 1 Arada Ödeme Alacak

Yayınlanma tarihi:

Maaşı 10.000, 11.350, 12.500 TL Olan SSK, BAĞKUR Emeklileri 4'ü 1 Arada Ödeme Alacak

Emekli vatandaşlarımız için heyecan verici bir haber geldi. Kurban Bayramı ikramiyesi ödemeleri için geri sayım başladı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da milyonlarca emekli, bayram öncesi yapılacak olan ikramiye ödemelerini merakla bekliyor. Bu yılki ikramiye ödemeleri için son başvuru tarihi hızla yaklaşırken, emeklilik başvurularında da son 7 güne girilmiş durumda. Peki, bu ödemeler nasıl yapılacak ve emeklilere ne kadar ödeme yapılacak? İşte tüm detaylar…

Kurban Bayramı İkramiyesi: Son Başvuru Tarihi Yaklaşıyor

Emeklilere yönelik heyecan verici bir haber geldi. Kurban Bayramı ikramiyesi 15 Haziran’a kadar ödenecek. Ayrıca, yeni aylık bağlanacak olanlar da bu ikramiyeden faydalanabilecekler. Ancak, bu avantajdan yararlanabilmek için aylık başvurusunun bu ay sonuna kadar yapılması gerekiyor.

Emeklilere Ödeme Tarihleri ve Detayları

Kurban Bayramı bu yıl 16-19 Haziran tarihleri arasına denk geliyor. Buna göre ikramiyeler, 15 Haziran’a kadar hak sahiplerinin hesaplarına yatırılacak. Tam tarihleri ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önümüzdeki günlerde duyuracak.

Kim, Ne Kadar Alacak?

İkramiye ödemesi dosya bazında yapılıyor. Bu kapsamda dosya başına 3 bin lira ikramiye ödenecek. Emekliler 3 bin lira alırken, vefat eden eşinden veya anne-babasından dolayı dul-yetim aylığı alanların bayram ikramiyesi, hisseleri oranında olacak. Örneğin, yüzde 75 ölüm aylığı alanlar 2 bin 250 lira, yüzde 50 ölüm aylığı alanlar bin 500 lira, yüzde 25 ölüm aylığı alanlar ise 750 lira ikramiye alacaklar.

İş kazası ve meslek hastalığı dolayısıyla sürekli iş göremezlik geliri alanlara da gelir bağlanmasına esas olan sürekli iş göremezlik derecesi oranında bayram ikramiyesi verilecek. Meslekte kazanma gücü kayıp oranı yüzde 25 olanlara 750, yüzde 45 olanlara bin 350 lira ikramiye yatırılacak.

Aylık Başvurusunda Bulunanlar İçin Ödeme Koşulları

Bu ödemeden sadece mevcut emekliler değil, bu ay sonuna kadar aylık başvurusu yapanlar da yararlanacak. Yasaya göre ikramiyeden yararlanmak için bayramın içinde bulunduğu ayda emekli aylığının bağlanması gerekiyor. Mayıs sonuna kadar emeklilik başvurusu yapanlar, bu yılki Kurban Bayramı ikramiyesini alabilecekler. 1 Haziran’dan itibaren emekli aylığı başvurusu yapanlar ise önümüzdeki yıldan itibaren ikramiye almaya başlayacak.

Promosyon ve Ek Ödemeler

Emeklilik hakkı kazananlar, aylık başvurusuyla birlikte bankasını da seçebiliyor. Eğer hemen başvuru yapılırsa, ilk aylığın yatırılmasından 2-3 gün sonra banka promosyonu da ödenecek. Kamu bankalarından 8-12 bin lira promosyon alınabilirken, özel bankaların halen 18 bin liraya kadar olan promosyon kampanyalarından yararlanılabilecek.

Örnek Ödeme Hesaplamaları

Haziran ayında ilk aylığını alanlara ek ödeme dahil 1 peşin aylık, ödeme gününe kadar olan maaş farkı ve ikramiye yatırılacak. Örneğin, ilk emekli aylığı ödeme tarihi 17 Haziran olan bir emekli, 17 Haziran-17 Temmuz dönemine ait bir aylık maaş ödemesini, 16 günlük maaş farkını ve 3 bin lira bayram ikramiyesini alacak.

Bu durumda, bu ay başvurup Haziran’da maaş bağlanacak emekliye 1 peşin maaş, maaş farkı, ikramiye ve promosyon olmak üzere en az 26 bin 333-31 bin 333 lira ödeme yapılacak. Maaşa ve maaş ödeme gününe göre bu tutar daha da yükselecek.

Emekliler, bu müjdeli haberlerle bayramı daha rahat ve mutlu geçirebilecekler. Kurban Bayramı ikramiyesi ve ek ödemeler, emeklilerin ekonomik olarak rahatlamalarını sağlayacak ve yaşam standartlarını yükseltecek.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement