Connect with us

POLİTİKA

LGS soruları hangi yayınevi ile benzer çıktı?

Liselere Geçiş Sınavı’nda (LGS) iddiaya göre bir yayınevinin yayınladığı sorular çıktı. İddiaya göre bazı sorular aynı bazı sorular ise benzerdi. Konuyla ilgili olarak Odatv bir haber yayımladı.

6 Haziran 2021 yılında gerçekleşen Liselere Geçiş Sınavı’nda şaibe iddiaları gündeme gelmişti. İddiaya göre bazı sorular daha önce bir yayınevinin paylaştığı sorularla aynıydı ve bazılarıyla benzerdi. Konuyla ilgili olarak Odatv’nin haberine göre, LGS’deki sınav sorularının bir kısmı Sinan Kuzucu yayınevinin test sorularıyla benzerlik gösterdi.

MİLLİYET GAZETESİ DAHA ÖNCE HABER YAPTI

Öte yandan Milliyet Gazetesi’nin 21 Şubat 2020 tarihinde “MEB soruyor Sinan Kuzucu Yayınları önceden biliyor!” başlıklı bir haber yaptığı ortaya çıktı. Haberde “Bu yıl 6 Haziran günü gerçekleşecek olan LGS’de yine Sinan Kuzucu Yayınları’nın test kitaplarını çözen çocukların başarısı konuşulacak. Biz 2020 yılındaki LGS’de 90 sorudan 32’sini tıpatıp aynısı olarak yakaladık. Bu çok ciddi bir oran. Soruların içeriği, renklendirmesi, hatta kağıdın cinsine kadar LGS soru kitapçığı ile birebir aynı” ifadeleri kullanıldı.

CHP, MİLLİ EĞİTİM BAKANINA ŞAİBEYİ SORDU

Konuyla ilgili olarak CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, açıklamalarda bulundu. Yaşanan durumu anlatan Karabıyık, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sınavda yaşanan şaibeyi sordu. Bakan Selçuk şaibe iddialarına verdiği yanıtta “Biz yıl içinde örnek soruları her ay yayınladık. Sadece 3 soru daha önce yayınladığımız sorulara benzer. Bunu iddia eden her kimse bu iddiaları ıspatlaması gerekiyor. Ortada somut delil yok. Biz hiç kimseden soru almayız, kimsenin de sorusunu yayımlamayız” ifadelerini kullandı.

CHP, “İNCELEYİN BUNU AÇIKLAYIN DİYORUZ”

Bu açıklamanın ardından Karabıyık, “Bizi sabahtan akşama okul sahipleri, öğretmenler, veliler aradı. Ben de bunu ispat ettim demiyorum. Böyle bir şaibe iddiası var. İnceleyin bunu açıklayın diyoruz. Biz bir komisyon kurduk. Yayınevinin testlerine ulaşmaya çalışıyoruz. Bir kısmına da ulaştık. Vatandaşın sesi olmaya çalışıyoruz. Şu anda yayınevinin test soruları örtülmüş, gizlenmiş ulaşılmasın diye. Milli Eğitim Bakanlığı soruya soruyla yanıt veriyor. Böyle şey olur mu. Nasıl 3 tanesi benzerlik gösteriyor. Diğerleri de uymuyor desin” ifadelerini kullandı.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply