Connect with us

TEKNOLOJİ

Kodsuz Yazılım Geliştirme Yaygınlaşıyor

PC.gen.tr’nin haberine göre geleneksel yazılım geliştirmeye göre daha az eforla yazılım geliştirmeyi mümkün kılan kodsuz ya da az kodlu yazılım geliştirme araçları giderek yaygınlaşıyor.

Bu alanda şirketin vizyonunu çizenMicrosoft kurumsal başkan yardımcısı Charles Lamanna’ya göre kırk yıl önce Excel’in getirdiği kolaylıkla iş kültüründe yaşanan devrimin bir benzeri daha az kodlu geliştirme platformları ile yaşanacak.

Şirketi 2009’da yeni nesil ofis platformu Office 365’e geçmesine ön ayak olan ve şirketin parlayan yıldızı olan Charles Lamanna, şirketin herkesin istediği yazılımı geliştirmesini sağamak yönünde geliştirdikleri Power Platform’un geleceğin Excel’i olacağını iddia etti.

Geleceğin Excel’i %70 Büyüme ile Microsoft’un En Çok Gelişen Araçlarından Biri

Power Platform, artık Microsoft’un ölçekte en hızlı büyüyen işletmelerinden biri. Düşük kodlu platform, aylık 7 milyondan fazla aktif kullanıcıya, 2 milyar dolarlık gelire ve yıldan yıla %70’in üzerinde bir büyüme oranına sahip.

Platform, herkese hitap ederek çok sayıda kullanıcıyı yakaladı: son kullanıcılardan oluşan geliştiricilerden BT uzmanlarına ve profesyonel geliştiricilere kadar geniş bir geliştirici yelpazesine hizmet veriyor.

Kodsuz ya da Az Kodlu Geliştirme Ne Demek?

Her iki geliştirme akımı da geleneksel yazılım geliştirme süreçlerine göre daha az kod yazarak ya da hiç kod yazmadan tamamen grafik bir arayüz üzerinden yazılım akışlarını oluşturmayı mümkün kılan yazılım geliştirme süreçlerine verilen isim.

Uzmanlar her ne kadar bu süreçlerin yazılım geliştirme süreçlerini hızlandırsa da yazılım geliştirme süreçlerinin bir parçası olan iş analizi gibi alanların bu platformlar kullanıldığında da gerektiğini belirterek bu platformlara yaklaşımın dikkatli bir şekilde yapılması gerektiğinin altını çiziyorlar.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment