Sosyal medyada bizi takip edin

Ekonomi

Kira Zammı Sınırı Temmuzda Kalkıyor! Yeni Hesaplama Nasıl Yapılacak?

Kira Zammı Sınırı Temmuzda Kalkıyor! Yeni Hesaplama Nasıl Yapılacak?

Yayınlanma tarihi:

Güncelleme:

Konut piyasasında önemli bir dönemeç yaklaşıyor. Temmuz ayıyla birlikte kira zammı sınırının kalkması bekleniyor ve bu durum ev sahipleri ile kiracılar arasında merakla bekleniyor. Son iki yıldır uygulanan yüzde 25 zam sınırı, 1 Temmuz 2024’te sona eriyor. Peki, yeni dönemde kira zammı nasıl hesaplanacak, kiralık piyasası nasıl etkilenecek?

Son 2 yıldır kira kontratı yenileme dönemlerinde yüzde 25 zam sınırı uygulanıyordu. Ancak bu uygulamanın sona ermesiyle birlikte kira artış oranı, tüketici enflasyonu (TÜFE) üzerinden belirlenecek. Kiralarda zam belirleme döneminde 12 aylık ortalama enflasyon dikkate alınacak. Temmuz ayının kira artış oranı, haziran enflasyon rakamlarıyla netleşecek. Haziran ayı enflasyon verileri ise 3 Temmuz 2024 Çarşamba günü saat 10.00’da açıklanacak.

Geçtiğimiz ay, kira zam tavani olarak mayıs ayı enflasyonu olan yüzde 62,51 oranı belirlenmişti. Ancak yüzde 25 zam sınırı nedeniyle bu oran konut kiralarında geçerli olmamıştı. Uzmanlar, zam sınırının kalkmasıyla kira piyasasında normalleşmenin başlayacağını ve fiyatların bir süre sabit kalabileceğini, enflasyonun gerilemesiyle de kiralarda reel anlamda düşüşler yaşanabileceğini ifade ediyor.

Temmuz ayıyla birlikte kira zammı hesaplamalarında yeni bir dönem başlayacak, ve bu değişimler kiralık piyasasını nasıl etkileyecek merakla bekleniyor.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Reklam
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir