Connect with us

EKONOMİ

Kira Zam Sınırı Kalkıyor! Ev Sahipleri Ne Kadar Zam Yapabilecek?

Konutlarda kira zam sınırının uzatılmaması kiracıları düşündürüyor.

Yayınlanma tarihi:

Konutlarda kira zam sınırının uzatılmaması kiracıları düşündürüyor. Uzmanlar, kiracıların paniğe kapılmaması gerektiğini ifade ederken, ev sahiplerinin yüzde 100 ya da yüzde 200 gibi astronomik zam yapamayacaklarını belirtiyor.

Kira artışında yüzde 25 zam sınırı Temmuz 2024 itibariyle kaldırılacak. Yüzde 25 zam sınırının uzatılmayacak olması, kiracıları endişelendiriyor. Peki, ev sahipleri ne kadar zam yapabilir?

Avukat Ali Onar, yüzde 25 kira zam sınırının kalkması halinde kiracıların karşılaşabileceği durumları anlattı. Onar, vatandaşların paniğe kapılmaması gerektiğini vurgulayarak ev sahiplerinin keyfi zam yapamayacaklarını belirtti.

TÜFE Oranı Dikkate Alınacak

Onar, Borçlar Kanunu’nda kira tavan artış oranının yer aldığını belirterek, yıllık enflasyon ortalamasına göre artış oranının belirlenebileceğini söyledi. Onar’ın açıklaması şöyle:

“Eğer herhangi bir yasal düzenleme yapılmaz ise Temmuz 2024 itibariyle yüzde 25’lik tavan oran sona erecek. Borçlar Kanunu’muzda kira bedellerinin belirlenmesi için bir ‘tavan uygulaması’ söz konusu. Bu ne demek? Bir dengenin kurulması, makul bir kira bedelinin belirlenmesi için Borçlar Kanunu’muzda kira artış oranı mevcut; yani enflasyonun 12 aylık ortalaması alınacak. Temmuz ayında kira sözleşmesi sona eren bir kiracı için ilk kriter, eğer kira sözleşmesinde bir hüküm yoksa 12 aylık enflasyon ortalaması olacak. Takriben yüzde 70.9 gibi bir rakam öngörülüyor. Bu oranı aşmak mümkün olmayacak.”

Onar’ın açıklamasına göre ev sahipleri, kiralar üzerinde astronomik zamlar yapamayacak. Taraflar arasında kira bedelinin artışı için bir bedel belirlenmediyse, rakamlar enflasyonun 12 aylık ortalaması ile belirlenecek.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla