Sosyal medyada bizi takip edin

Emeklilik

Kime erken emeklilik müjdesi geldi? TBMM’nin bayram sonrası mesaisi ortaya çıktı

TBMM, bayramdan sonra yoğun bir gündemle çalışmalarına devam edecek.

Yayınlanma tarihi:

Güncelleme:

TBMM, bayramdan sonra yoğun bir gündemle çalışmalarına devam edecek. Özellikle ev kadınlarının sosyal güvencelerinin güçlendirilmesi amacıyla önemli düzenlemeler yapılacak.

Yeni düzenlemeye göre, ev kadınlarının emeklilik için isteğe bağlı sigorta primlerinin 3’te 1’i devlet tarafından karşılanacak. Buna göre, en düşük isteğe bağlı sigorta primi 6 bin 400 lira 80 kuruş ise devlet, 2 bin 133 lira 60 kuruşluk bir destek sağlayacak. Bu düzenlemeyle ev kadınları, ayda 4 bin 267 lira 20 kuruş ödeyerek emeklilik hakkı kazanabilecekler.

Ayrıca, kadınların emeklilik yaşının çocuk sayısına göre esnek hale getirilmesi de tartışma konusu olacak. Bazı mesleklerde uygulanan yıpranma payı modelinin, çalışan kadınlar için de çocuk sayısına bağlı olarak genişletilmesi planlanıyor.

Bağ-Kur’lu küçük esnaflar için de önemli bir düzenleme gündemde. Bu düzenleme ile Bağ-Kur’lu esnafların prim gün sayıları SSK’lı çalışanlarınkine eşitlenecek. Böylece yaklaşık 1 milyon küçük esnafın emeklilik için gereken prim gün sayısı 9 bin’den 7 bin 200’ye düşürülecek, bu da esnafların daha erken emekli olma imkanı sağlayacak.

TBMM’nin bayram sonrası gündeminde ev kadınlarının sosyal güvencelerini artırmaya yönelik düzenlemeler ve Bağ-Kur’lu esnafların emeklilik şartlarının iyileştirilmesi ön planda olacak.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Reklam