Connect with us

EKONOMİ

Kılıçdaroğlu’ndan EYT çıkışı!

Bilecik’te esnafın sorunlarını dinleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yıllardır çözülmeyen EYT sorunu ile ilgili olarak, önemli açıklamada bulundu.

www.haberdeozgur.com’um haberine göre CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bilecik’in Bozüyük ilçesinde; Küçük Sanayi Sitesi’nde esnafın derdini dinledi.

PAHALILIKTAN DERT YANDI

Kılıçdaroğlu esnafın sorularını dinlerken karşılaştığı yaşlı bir kadın, alışverişe gittiğini belirterek, elindeki cüzdanı ve alışveriş poşetini gösterdi ve “Bu doluysa bu dolar. Bu yarım boşsa bu yarım dolar” dedi. Kadın, 150 lira parası olduğunu söyledi. Kadın, “20 senedir bunun kahrını çekiyoruz. 20 senedir ne yaptığını siz biliyorsunuz. Artık gömün şunu” dedi. Kılıçdaroğlu, kadına “Gömeceğim, gömeceğim. Meraklanma” diyerek tebessüm etti. Kadın, “Oyumuzu verirsek aşağı düşer” diye ekledi. Kılıçdaroğlu da “Zaten bu iş oyla olacak” dedi.

EYT ÇIKSIN İSTİYORUZ

Alışverişe giden başka bir kadın da 200 lira ile çantalarını dolduramadıklarını dile getirerek, “200 lira vardı, çantayı dolduramadık. EYT çıksın istiyoruz. Eşim emekli bir sürü vergi kesiliyor. Elimize maaş geçmiyor. Şikayetlerimizi sizden başka dinleyen yok” diye konuştu. Yaşlı kadın ise araya girerek, “Ancak sarayda oturmasını biliyor. Televizyonlara çıkıyor arada bir. Şimdi de fakirlik diyor, şeylik yok diyor. Nasıl fakirlik yok. Allah’ım yarabbi. Öğrenciler yatıyor. Yok, Gezi olaylarından şeylermiş… Gez bakalım içlerine, gir içlerine. Sor, ne yapıyorsunuz, ne ediyorsunuz” diye tepkisini sürdürdü.  CHP lideri de “EYT’lilerin sorununu biliyorum. Bir sosyal güvenlik ekibimiz var. Bu konuyla ilgili çalışıyor. Hiç meraklanmayın. Türkiye’nin çözülemeyecek hiçbir sorunu yoktur. Bütün sorunları tereyağından kıl çeker gibi çözeceğiz” dedi.

 “YETER, NE YAPALIM”

Eskiden kamyon şoförlüğü yaptığını ve geçirdiği kaza sonrası ayağını kaybettiğini dile getiren bir tatlıcı ise kendisine engelli maaşı bağlanmamasından şikayet etti. Tatlıcı, “1180 lira sakatlık maaşım var. Kazadan sonra hanım da girdi işe. Bir de tatlı satıyorum. 1180 lira para ile hanım da asgari ücret alıyor. Geçinmeye çalışıyorum. Raporlarım heyetlere gitti. Şey oluyormuş, ben malulen emekli olamıyormuşum. Sigortam da yettiği halde emekli yapmıyorlar” diye konuştu. Kılıçdaroğlu’na başka bir yaşlı kadın da 150 liraya ancak pazar alışverişini yapabildiğini anlatarak, cüzdanının içini gösterdi. Kadının cüzdanında para olmadığını gören Kılıçdaroğlu, “Para kalmamış” dedi. Kadın, “Yeter, ne yapalım” diye cevap verdi. Kadın pazarın pahalı olduğuna dikkat çekti.

 ‘PRİM ÖDEDİKÇE MAAŞ DÜŞÜYOR’

EYT’li başka bir sanayi esnafı da 29 yıldır sigortalı çalıştığını, yaş şartına takıldığını belirterek, “Prim ödedikçe maaş düşüyor. Ödemesek, sağlık, çoluk çocuk” dedi. Esnaf, maliyetlerinin arttığını kaydederek, “Özellikle 2021 yılı. Her şeye zamlar geldi. Sac, demir hepsine. Demirin genelinde, demir ile imal edilen bütün ürünlere ciddi zam geldi” dedi. Kılıçdaroğlu, demire gelen zamlardan inşaat müteahhitlerini de şikayetçi olduğunu hatırlattı. Esnaf emeklilikle ilgili yasayı anlamadığını kaydederek, “Bir taraftan prim ödüyorum, bir taraftan ödedikçe maaşım düşüyor. Bunu aklım almıyor” diye konuştu. Kılıçdaroğlu ise “Bunu kimsenin aklı almaz. Şeytanın aklına bile gelmez” diye yanıt vererek, yasa TBMM’de görüşülürken karşı çıktıklarını anımsattı.