Connect with us

POLİTİKA

Karamollaoğlu: Her 2 kişiden biri giderek artan borç yüküyle yaşıyor

SAADET Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Asgari ücretliler, memurlar, emekliler borç döndürerek ay sonunu getirmeye çalışıyorlar. Ama ülkemizde her 2 kişiden biri maalesef giderek artan bir borç yüküyle yaşamak zorunda kalıyor” dedi.

Saadet Partisi Lideri Karamollaoğlu, partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Karamollaoğlu, Marmaris’teki orman yangınıyla ilgili, “Yangın tehlikesi özellikle ormanlarımızda bizi endişelendiriyordu. Maalesef Marmaris’te meydana gelen yangın bütün çabalara rağmen hala söndürülemedi. Ben, ‘Gece görüşlü uçaklar alındı mı, uçağımız var mı yok mu?’ münakaşasının içine girmeyi şu anda doğru bulmuyorum. Elbette görevliler üzerlerine düşeni yerine getirebilmek için büyük bir çabanın içine girecekler. Ama mühim olan netice alabilmektir. Fakat bu sıcaklarda meydana gelen yangınları bütün dünyada söndürmek kolay olmuyor. Kanaatime göre ‘Farklı tedbirlere ihtiyaç var’ diye düşünüyorum. Tabii bu bugün halledilecek bir mesele değil. Uzun vadeli ele alınması icap eden, bir yangın başladığında onun yayılmasını da önleyecek birtakım tedbirlere ihtiyaç olduğu kanaatindeyim” dedi.

‘AY SONUNU GETİRMEYE ÇALIŞIYORLAR’

Ardından ülke ekonomisine değinen Karamollaoğlu, “Yanlış politikalar nedeniyle vatandaşlarımız daha da giderek ağırlaşan bir borç yüküyle yaşamak zorunda kalıyorlar. Mahalle sakinleri bakkala, bakkal toptancıya, toptancı fabrikaya borçlu. Gençler devlete, hane halkı bankalara borçlu. Asgari ücretliler, memurlar, emekliler borç döndürerek ay sonunu getirmeye çalışıyorlar. Ama ülkemizde her 2 kişiden biri maalesef giderek artan bir borç yüküyle yaşamak zorunda kalıyor. Merkez Bankası’nın verilerine göre 2018 yılında 567 milyar lira seviyesinde olan hane halkı borçları 2021 yılında 1 trilyon lirayı aştı. Yani 2 misline çıktı. Borçların neredeyse tamamını banka kredileri oluşturuyor maalesef. Türkiye Bankalar Birliği’nin verilerine göre bireysel kredileri kullanan kişi sayısı son 1 yılda 1,6 milyon kişi artarak 36,1 milyona ulaştı” diye konuştu.

‘MÜNASEBETLERİN DÜZELMİŞ OLMASINDAN MEMNUNİYET DUYDUM’

Ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Karamollaoğlu, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesine ilişkin de “Ben bu konuda herhangi bir yorum yapmayı arzu etmiyorum. Geçmişte yorumlar yapıldı. Bu yorumların, ithamların en ağırını da sayın Cumhurbaşkanı yaptı. Şimdi roller değişti. Her halükarda şahısları bir kenara bırakırsak ülkelerimiz arasında münasebetlerin düzelmiş olmasından memnuniyet duyduğumu ifade etmek isterim. Çünkü biz sadece yöneticilere bakarak, yöneticilerin tavırlarına, davranışlarına bakarak ülkelerimiz arasındaki münasebetleri değerlendirmemeliyiz. Biz bir bütünüz” dedi.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment