Connect with us

TÜRKİYE

Kademeli Emeklilik Şartları Neler? Kimler Yararlanabilir? Torba Yasada Kademeli Emeklilik Var Mı?

Yayınlanma tarihi:

Kademeli Emeklilik Şartları Neler? Kimler Yararlanabilir? Torba Yasada Kademeli Emeklilik Var Mı?

Son zamanlarda Türkiye’de emeklilik sistemiyle ilgili önemli gelişmeler yaşanıyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin ardından kademeli emeklilik konusu da gündeme geldi. Bu değişiklikler, emeklilik sisteminin daha adil ve erişilebilir hale gelmesini amaçlarken, vatandaşların taleplerine yanıt verme yolunda önemli adımlar atılıyor.

Kademeli Emeklilik Düzenlemesi: Yeni Bir Yaklaşım

Kademeli emeklilik düzenlemesi, 8 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında sigortalı olarak çalışmaya başlayan bireyler için bir çözüm oluşturmayı hedefliyor. Bu düzenleme ile belirlenen yaş ve prim günü koşullarını karşılayanlar kısmi emeklilik hakkından yararlanabilecekler. Ancak henüz bu düzenlemenin yasalaşıp yasalaşmayacağı konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır.

Bağ-Kur’lular İçin Önemli Değişiklikler Yolda

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın açıklamalarına göre, Bağ-Kur’luların prim gün sayısının 9 bin günden 7 bin 200 güne düşürülmesi planlanıyor. Bu değişiklikle, sosyal güvenlik sisteminin daha sürdürülebilir hale gelmesi ve vatandaşların emeklilik haklarına daha kolay erişebilmeleri amaçlanıyor. Ancak bu konudaki çalışmalar halen devam etmektedir.

Torba Yasada Neler Var?

Kademeli emeklilik gibi önemli düzenlemelerin yanı sıra, torba yasa kapsamında çeşitli ekonomik düzenlemeler de gündeme gelebilir. 3600 ek gösterge, taşeron işçilere kadro gibi konularla birlikte kademeli emeklilik de vatandaşların yakından takip ettiği konular arasında bulunuyor.

1999-2008 Arası Çalışanlar Ne Zaman Emekli Olabilecek?

Kademeli emeklilik düzenlemesiyle birlikte, 1999 sonrası çalışmaya başlayanlar için farklı emeklilik senaryoları ortaya çıkabilir. Kadın ve erkek çalışanlar için belirlenen yaş ve prim günü şartlarına göre değişik emeklilik yaşları söz konusu olabilir. Bu konudaki net bilgilerin yasal düzenlemelerle belirlenmesi beklenmektedir.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement