Connect with us

EKONOMİ

İzmir Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği 2 Yaşında

29 Eylül 2019 tarihinde İzmir’de tek dernek olan kurulan İzmir Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği 2. yılını doldurdu.

Geçen iki yılın değerlendirmesini yapan İzmir Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği Başkanı Doğan Türker, “İzmir ‘de biz EYT ‘lilerin sorunlarını ayrım gözetmeksizin tüm siyasi partilerin İl başkanları ile görüşerek, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediye Başkanları ile temaslar gerçekleştirerek, Emekli Sendikaları, Dernekleri ve STL’lar ile birlikte ortak çalışmalar yaptık” ifadelerini kullandı.

İZMİR’DE GÜNDEM EYT OLDU

İzmir Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği olarak; Emeklilikte Yaşa Takılanların son durumu, Emeklilik maaşlarının düşüklüğü(ABO) ,yaşadıkları sıkıntılar ile ilgili haklı davamızı dile getirmek, gündem oluşturmak ve haykırmak için, İzmir’de sayısı 1.000’e yaklaşan üyelerimizle, İlçe Temsilcilerimizle, Kadın Kollarımızla, Gençlik Kollarımızla omuz omuz mücadele verdiklerini dile getiren Türker,

“Bu süreçte sosyal medya üzerinden yaptığımız anketlerle üyelerimizin beklentilerini anlamaya , İlçe’lerimizde açtığımız stantlarımızla EYT ‘lerle birlikte olmaya , yaptığımız kahvaltı organizasyonlar ile birbirimizle kaynaşmaya , basın açıklamalarımızla bilgilendirme yapmaya , STK ziyaretleri ile biz EYT ‘lileri anlatmaya çalıştık ve çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“BİRLİKTE MÜCADELE EDECEĞİZ. BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ”

Doğan Türker, “EYT’lilerin isteği “ERKEN EMEKLİLİK”talebi değil kazanılmış haklarımızın iadesidir. Emekli olamadığımız gibi yaşımızdan dolayı işsizlikle mücadele ediyoruz. İzmir ‘de 450 bine yakın EYT‘li bulunmaktadır” dedi. Türker, İzmir’li EYT’lileri bir olmak, birlik olmak için derneğe üye olmaya davet etti.  Doğan Türker, “Seçim malzemesi olmaktan yorulduk, mücadelemizi sürdüreceğiz. Derneğimize olan güveniniz ve davamıza olan inancınızla, çalışmalarımız “Sonuna Sonuç Alıncaya “ kadar devam edecektir. Birlikte mücadele edeceğiz… Birlikte başaracağız…” ifadelerini kullandı.

EYT’LİLER KİMDİR? NE İSTİYORLAR?

Emekli olacakları günü bilerek çalışanlar maalesef,  08.09.1999 tarihinde bir gecede çıkan yasa ile hizmet yılı ve süresine birde yaş şartı getirilerek emeklilik hakları 2 ile 17 yıl arasında ötelenmiş kişileridir. Yeni yasa ile işe başladıklarında yükümlü oldukları hizmet süresinin neredeyse 2 katı çalışmaya zorlanmış ve çalıştıkça da bağlanacak emekli maaşlarıda düşürülmektedir. Yaş şartının zaten belini büktüğü EYT’lilerin birde ABO ( Aylık Bağlama Oran) ile ayrı bir mağduriyet yaşatılması, insanca yaşam haklarını ellerinden almıştır.

2000 yılı öncesi ➡️ %70

2000 – 2008 yılı ➡️ % 45

2008 yılı sonrası ➡️ %28 olan Aylık Bağlanma Oranları ile biz çalışanlar, geçim sıkıntısına, gelecek kaygısına, hayata olumsuz bakmamıza sebep olmuştur. İzmir Eyt Syd Yönetim Kurulu adına

Başkan Doğan TÜRKER