Sosyal medyada bizi takip edin

TÜRKİYE

İZMİR Bayramda Çeşme’nin nüfusu 1 milyona dayandı

Yayınlanma tarihi:

Güncelleme:

KURBAN Bayramı tatilinin üçüncü gününde vatandaşlar, İzmirin popüler tatil beldelerinden biri olan Çeşmeye akın etti. İlçenin nüfusu 1 milyona dayandı. Çeşmede bayram yoğunluğu olduğunu belirten Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir, “Otellerimiz beklediğimiz doluluğa ulaştı. Şu anda çok otellerimizde yer kalmadı. Neredeyse yüzde 100 doluluğa ulaştık diyebiliriz” dedi.

Kurban Bayramı tatilinin üçüncü gününde vatandaşlar, İzmirin popüler tatil beldelerinden biri olan Çeşmeye akın etti. Normal şartlarda yaklaşık 50 bin olan ilçe nüfusu, gelen tatilcilerle birlikte 1 milyona ulaştı. Çeşmede 9 günlük bayram yoğunluğu yaşadıklarını belirten Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir, “Otellerimiz beklediğimiz doluluğa ulaştı. Şu anda çok otellerimizde yer kalmadı. Neredeyse yüzde 100 doluluğa ulaştık diyebiliriz. Çarşılarımız, plajlarımız oldukça yoğun. Hatta bazı plajlara gidişler tıkanmış durumda. Çeşmeye gelmek isteyen tatilcilerimiz muhakkak rezervasyon yaptırarak gelmesini öneririz” dedi.

ÇEŞME ARTIK SON DURAK DEĞİL KAPIDA VİZE VAR

“Çeşme deyince tatilde son durak aklımıza gelir ama çok öyle değil artık kapıda vize var” diyen Demir, “Kapıda vizeyle Çeşmeden sonra Yunan Adalarına da tatile gitmek mümkün olabiliyor. Kapıda vizeyle buraya giden ve dönenlerin yine Çeşmedeki otellerimize, esnafımıza ekonomik olarak katkıları oluyor. Çok sorulan bir soru Kapıda vize Türkiye turizmine veya kapıda vizenin kullandığı bölgelerde zarar veriyor mu, Biz bunu seviyoruz. İnsanlarımız tatile çıksın, yurt dışına gitsin. Dolayısıyla da buradan giderken, gelirken bir hareket oluyor. Atalarımızın bir sözü var Harekette bereket vardır diye. Biz bu bereketi Çeşmede yaşıyoruz” diye konuştu.

REZERVASYONLARIMIZIN YÜZDE 20Sİ DIŞ TURİZMDEN

Kurban Bayramı tatilinin iç turizmde daha etkili olduğunu aktaran Demir, “Bu demek değil ki dışarıdan da misafirimiz gelmedi. Geliyor. Zaten şu anda sezona girmiş durumdayız. Sezondaki doluluklarımızın yüzde 20ye kadar olan kısmı rezervasyonlarımızı dış turizmden alıyoruz. Hatta bu çoğalarak gidiyor. Çeşmenin 3-4 aylık sezonuna baktığımızda Avrupa. Çin, Japonya ve diğer ülkelerimizden turist alıyoruz. Özellikle internet üzerinden alınan rezervasyonlarda, Türkiye turlarının içine muhakkak Çeşmeyi, Alaçatıyı koyarak geliyorlar. Bu sistem oturmaya başladı. Önümüzdeki günlerde, yıllarda daha da seyahatin bu şekle dönüşmesini bekliyoruz. Bunun da doğru bir seyahat tipi olduğuna inanıyoruz. Hepimiz, kendi otelimizi, kendi uçağımızı tercih ederek, sevdiğimiz, istediğimiz bölgelere tatilde gidebilmenin en doğru tatil yapma kültürü olduğunu düşünüyoruz” dedi.

50 BİN HANELİ ÇEŞMENİN 1 MİLYON KİŞİYE HİZMET ETMESİ KOLAY DEĞİL

“9 günlük bayram süresine baktığımızda, biz her bayramda olduğu gibi Çeşmeye gelen tatilcilerimizle ilgili rekor kırıyoruz” diyen ÇEŞTOB Başkanı Demir, ” Otoyoldan çok ciddi bir geçiş oluyor. Geçen Kurban Bayramında 300 binin üzerinde araç geçmişti. Önümüzdeki pazartesi araç sayısını görmüş olacağız ama aşağı yukarı geçen bayramı yakalayacağız diye düşünüyorum. Bu da yaklaşık 1 milyona yakın Çeşmeye giren misafirimiz oluyor. 50 bin haneli Çeşmenin 1 milyon kişiye hizmet etmesi kolay değil. Ama biz bu hizmeti yerel yönetimlerimizle, turizmcilerimizle birlikte sorunsuz bir şekilde her sene olduğu gibi üstesinden gelerek güzel bir bayramı tatilcilerimize günün sonunda sunmuş olacağız” dedi.

SENEYE DE PLANIMIZ ÇEŞME OLACAK

Sakaryadan Çeşmeye gelen Hacı Ali Gökenç (27), “5 gündür 4 arkadaş buradayız.Alaçatıyı gezdik. Ilıca Plajına dün akşam geldik, zar zor yer bulduk. Çeşme oldukça kalabalık. Geziyoruz, yarın döneceğiz. Seneye de planımız aynı şekilde burası olacakö dedi. Arkadaş tavsiyesi üzerine Çeşmeye geldiklerini de belirten Gökenç, “Çok da memnun kaldık, güzel yer. Herkes ailesiyle, hiçbir kavga gürültü yok” diye konuştu.

PLAJIN KUMU ÇOK GÜZEL, DENİZİ ILIK

Çeşmeye tatile Aliağadan geldiklerini dile getiren Şule Kalın Sazlıoğlu (25) da “Gece geldik. Buraya daha önce bir kere daha gelmiştik, beğenmiştik. Güzel bir yer. Hem bayram tatilimizi yapacağız hem de denize gireceğizö dedi. Ilıca Plajının kumunun çok güzel olduğunu da belirten Sazlıoğlu, “Denizi de ılık. Biraz dalgalı ama güzel. 2 gün daha burada olacağızö dedi.

Haber: Seza Nur ALPDÜNDAR – Kamera: Tekin GÜRBULAK / İZMİR,

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Reklam
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir