Connect with us

Emeklilik

İstisnasız Tüm Emeklilere 2.500 TL Seyyanen Zam, 14.950 TL Promosyon, 6.000 TL İkramiye Müjdesi

Yayınlanma tarihi:

İstisnasız Tüm Emeklilere 2.500 TL Seyyanen Zam, 14.950 TL Promosyon, 6.000 TL İkramiye Müjdesi

Geçen yıl emekli olan 2 milyon EYT’liye bu yıl 400 bin kişi daha katılacak. Bu yeni emekliler, önemli avantajlarla karşı karşıya kalıyor. Emekli olanlar en az 10 bin lira aylık alırken, refah payı, zamlı ikramiye, ve promosyon gibi haklardan faydalanacakları belirtiliyor. Ocak ayında ise, en düşük maaşlara seyyanen zam yapılmıştı.

Geçtiğimiz yıl emekli olan 2 milyon EYT’liye bu yıl 400 bin kişi daha ekleniyor. Emekli olanlar en az 10 bin lira aylık alırken, refah payı, zamlı ikramiye, ve promosyon gibi haklardan faydalanabilecek. Ayrıca vergi muafiyeti, tazminat, ve birikmiş izin ücreti gibi hakları da bulunuyor. Yeni emekli olanlar için sağlanan bu haklar, emeklilik sürecinde önemli bir destek sağlıyor.

EYT Aylık Desteği Arttı

Ocak ayı itibariyle en düşük emekli aylığı ödemesi 10 bin liraya yükseldi. EYT’liler için ise hesaplanan aylık ve ek ödeme toplamı 10 bin liranın altındaysa, aylığın bağlandığı tarihten itibaren 10 bin lira ödeme yapılacak.

Refah Payı Artışı

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı, refah payı dahilinde yüzde 49.25’e çıkarıldı. Bu artıştan mevcut emeklilerin yanı sıra, bu yıl boyunca emekli olacak tüm EYT’liler yararlanacak.

Prim Desteği Devam Ediyor

Emekli olan EYT’lilerin çalışmalarını desteklemek için sağlanan prim desteği devam ediyor. Aynı iş yerinde 30 gün içinde sosyal güvenlik destek primine tabi çalışmaya başlayanlar için işverene 5 puanlık prim indirimi sağlanıyor.

Kıdem Tazminatı ve İhbar Tazminatı Hakkı

İş yerinde en az 1 yıl çalışanlar emeklilik nedeniyle ayrıldıklarında kıdem tazminatı alabilecekler. İhbar tazminatı ise emeklilik nedeniyle işten ayrılanlara ödenmeyecek ancak belirli şartları sağlayanlar ihbar tazminatına hak kazanabilecekler.

İzin Parası

Emekli olanlar işten ayrıldıklarında kullanmadıkları izinlerinin ücretini alacaklar. İzin ücretleri, tazminatlarıyla birlikte hesaplanacak ve aynı iş yerinde devam edenlerin izin hakları yeni işe girmiş gibi değerlendirilecek.

Banka Promosyonu

Emekli olan EYT’liler banka promosyonundan da yararlanacaklar. Bu kapsamda, en düşük aylık tutarı 10 bin lira olduğu için emekli aylığı bağlanan tüm EYT’liler bankaların belirlediği promosyonu alabilecekler.

Bayram İkramiyeleri

EYT düzenlemesiyle emekli aylığı bağlananlar, Ramazan ve Kurban Bayramı ikramiyelerinden de yararlanacaklar. Emeklilik tarihini izleyen dönemlerde verilen ikramiyelerden faydalanabilecekler.

Emlak Vergisi Muafiyeti

En fazla brüt 200 metrekare ve tek konuta sahip olan EYT’liler emekli olduktan sonra emlak vergisi muafiyetinden yararlanacaklar. Ancak bu muafiyet, emekli olunan tarihi izleyen yıl itibariyle başlayacak.

Seyyanen Artış ve Taban Maaş Ayarlamaları

Belirli bir maaşın altında olan emeklilere yönelik seyyanen artış yapıldı. Örneğin, taban maaş 7.500 TL’den 10.000 TL’ye yükseltildi, bu da yaklaşık %33’lük bir artışı beraberinde getirdi. Emeklilerin maaşları, bu yeni düzenleme ile 10.000 TL’ye tamamlanmış oldu.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement