Connect with us

BİLİM

İşten çıkarma yasağı ne zaman sona erecek?

İşten çıkarma yasağıyla ilgili olarak kritik bir aydayız. Bu ayda gözler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’da. Peki işten çıkarma yasağı ne zaman sona erecek?

İşten çıkarma yasağıyla ilgili olarak beklenen tarih açıklandı. Türkiye’de bulunan milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren kararla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yapmıştı. Erdoğan yaptığı açıklamada işten çıkarma yasağının uzatıldığı duyurdu. Koronavirüs sürecinde milyonlarca işçi zor zamanlar geçirdi. Bu zor zamanlarda hükümet işçilerin işlerini kaybetmemesi için işten çıkarma yasağı getirdi. Bu yasağın 17 Mayıs 2021 tarihinde sona ereceği açıklandı. Ancak alınan karala birlikte bu tarih uzatıldı. Peki işten çıkarma yasağı ne zaman sona erecek?

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞINDA SÜRE UZATILDI

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MKEK Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nda Enerjitik Malzemeler Üretim Tesisi Açılış Etkinliği töreninde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan milyonları çalışanı yakından ilgilendiren müjdeli haberleri peş peşe paylaştı.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI 30 HAZİRAN TARİHİNE UZATILDI

İşten çıkarma yasağı ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi, “TESKOMB kefaletiyle taksit ödemesi yapamayın 240 bin kişinin 1 milyar lira tutarındaki borcu daha sonra tahsil edilmek üzere TESKOMB tarafından bankaya ödenmiştir. Çek ve senetlerle ilgili başka bir düzenleme de Meclis’te gerçekleştiriyor. İş sözleşmelerinin fesih yasağı 30 Haziran’a kadar uzatılmıştır.

KOSGEB KREDİSİ AÇIKLAMASI

Gelir kaybına uğramış, nakit akışı bozulmuş ama istihdamını koruyan, imalat sektörlerinde faaliyet gösteren mikro ve küçük işletmelere yöneliktir. Mikro işletmeler 30 bin, küçük işletmeler 75 bin liraya kadar olmak üzere 3 yıl geri ödemesiz tamamı faizsiz şekilde bu destekten faydalanacaklardır. Mikro ve küçük işletmeler 3 Mayıs’tan itibaren e-devlet üzerinden KOSGEB aracılığıyla başvurularını yapabilirler.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI 17 MAYIS’TA BİTECEKTİ

İşten çıkarma yasağı ve ücretsiz izin uygulaması ise alınan kararlarla 17 Mayıs’a kadar uzatılmıştı. Çalışanının işten ayrılışını, SGK’ya bildiren işyerleri fesih türüne göre kod seçmek zorunda. İstifa için ‘03’, işçinin haklı nedenle feshi için ’25’, işverenin haklı nedenle feshi için ‘29’ ve işyeri kapanması için ‘17’ no.lu kodlar seçiliyor. Ve bu kodlar fesih yasağı kapsamına girmeyen durumları da ifade ediyor.

FESİH KAPSAMINA GİRMEYEN DURUMLAR

İş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi,

Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller,

İşverenin faaliyetinin sona ermesi,

İşin sona ermesi halleri dışında.

SIRADAKİ HABER: Yasak kalktı çiftler nikah dairelerine akın etti!