Connect with us

YEREL

İstanbul’un 4. Füniküler Hattı Aşiyan – Rumeli Hisarüstü Arasında Açılıyor

Yayınlanma tarihi:

İnşaatını İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin üstlendiği F4 kodlu Aşiyan-Rumeli Hisarüstü Füniküler hattı 28 Ekim 2022 tarihinde hizmete girecek.

Hattın açılışı dolayısıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu da bir video yayınladı.

250 Milyon TL yatırımın yapıldığı hattın inşaatı 07.06.2017 tarihinde başlamıştı.

Saatte 6 bin yolcu taşıyacak olan füniküler hattında iki istasyon bulunuyor. Bu iki istasyon arasındaki yolculuk sadece 2,5 dakika sürecek.

İstanbul’un Dördüncü Füniküler Hattı

Engebeli coğrafyası dolayısıyla raylı sistemlerin planlaması konusunda farklı yöntemler izleyen İstanbul’da İlk hat Osmanlı İmparatorluğu döneminde Karaköy ile Beyoğlu arasında inşaa edilmiş ve İstanbul, Londra’dan sonra metro hattı olan ikinci şehir olmuştu.

Tünel’den sonra raylı sistemler konusunda uzun bir mola veren İstanbul’da ikinci Füniküler hattı Kabataş ile Taksim arasında 2004 yılında hizmete girmişti. F2 kodlu Kabataş – Taksim hattını Vadi İstanbul – Seyrantepe arasındaki hat izlemişti. Vadi İstanbul projesi kapsamında maliyeti özel şirket tarafından karşılanan hat Galatasaray’ın Nef Stadyumu ile konut ve AVM projesini birbirine bağlamıştı.

İstanbul’un en yeni Füniküler hattı ise yine İstanbul’un yüksek tepelerini bir kez daha denizle kavuşturacak. Boğaziçi Üniversitesi’nin altından geçen hat Aşiyan’ı Hisarüstü’ne bağlayacak. Hisarüstü’nde ise M6 Levent – Hisarüstü hattı ile metro ağına bağlı olacak.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin ulaşımını kolaylaştıracak hat aynı zamanda İstanbulluların trafiğe girmeden boğaza inmesini de sağlayacak.

Öte yandan Finüküler hattıyla birlikte Aşiyan’da bir de Şehir hatları iskelesi hizmete giriyor. İBB’den yapılan açıklamada yarından itibaren Aşiyan – Anadolu Hisarı – Küçüksu ile Aşiyan Üsküdar vapurlarının hizmete gireceği açıklandı.

Böylece Üsküdar’da Marmaray ya da M5 Ümraniye metrosundan gelen yolcular Şehir Hatları ile Aşiyan’a ulaşıp buradan Hisarüstü’ne ulaşabilecek.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla