Connect with us

YEREL

İstanbul Metroda Dünyayı Yakalamak Üzere

Dünyanın Londra’dan sonra en eski ikinci metrosu olan Tünel’e sahip olan İstanbul, yıllardır hasretini çektiği metro özlemini gideriyor. Çok değil bundan 15 yıl önce dünyadaki metro hatları ile İstanbul’un tek hatlı metro haritaların yan yana konularak tartışılıyordu.

Geçen süre içinde şehrin metro ihtiyacı için projeler geliştirilmeye devam etti. Bugün İstanbul dünyada eş zamanlı olarak 10 farklı metro inşaatını birden sürdüren şehir olarak anılıyor.

Geçtiğimiz haftasonu hizmete giren Sabiha Gökçen Havalimanı – Tavşantepe M4 metro hattı uzatmasıyla İstanbul, üç yıl aradan sonra dünyada havalimanına metro ile ulaşılabilen şehirler listesine geri döndü. 2019 Nisan ayında Atatürk Havalimanı’nın yolculu uçuşlara kapatılıp Avrupa yakasındaki yeni havalimanı olan İstanbul Havalimanı’nın hizmete alınmasıyla birlikte 2002’den beri havalimanına metro ile ulaşabilen İstanbul bu imkandan mahrum kalmıştı. Bu hasreti gideren havalimanı Sabiha Gökçen olurken, İstanbul Havalimanı da önümüzdeki ay metroya kavuşarak önemli bir ulaşım problemini daha gidermiş olacak.

İstanbul Metro Hattı Uzunluğunda Avrupa Metropollerini Yakaladı

Öte yandan İstanbul metrosu mevcut ağ kapasitesi ile de artık dünya metropolleri arasında kendine yer buluyor. St. Petersburg, Milan, Münih gibi Avrupa şehirlerini geride bırakan İstanbul, Barcelona ve Berlin metrolarının uzunluğuna da neredeyse erişmiş durumda. 143.2 km metro hattına sahip olan İstanbul sıralamada hızla yukarı çıkacak. Yıl sonuna kadar üç hattın da hizmete alınması bekleniyor.

Ulaştırma Bakanlığı tarafından inşaatı sürdürülen M11 Havalimanı-Kağıthane hattı yaklaşık 30 km’lik uzunluğa sahip bölümünü önümüzdeki ay hizmete alırken, toplamı 69 km olan hattın geri kalanı ise gelecek yıl hizmete girecek. Yine inşaatı bakanlık tarafından sürdürülen Kayaşehir-Çam Sakura Hastanesi-Onurkent metrosu da gelecek yıl hizmete girecek bir diğer metro hattı 6.2 km uzunluğunda.

2023 Sonuna Kadar Hangi Hatlar Açılacak?

Bakanlığın 75 km’lik katkısının yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi de raylı sistemlere katkıda bulunacak. Bu yıl sonuna kadar 14.2 km’lik M8 Bostancı-Dudullu hattı ve 750 metrelik Rumelihisarı Aşiyan Finüküler Hattı hizmete girecek. Bu iki hatla birlikte yıl sonuna kadar toplam 15 km’lik proje de İBB tarafından tamamlanmış olacak. İBB’nin gelecek yıl da M7 hattının Fulya-Yıldız uzatmalarını tamamlaması bekleniyor.

Bu uzatmalarla birlikte İstanbul’daki toplam metro hattı cumhuriyetin yüzüncü yılına girerken 190 km’ye yaklaşacak. Yıl sonunda İstanbul metro hatlarında ABD’nin Şikago, San Francisco ve Washington şehirlerini yakalamış olacak. 2023’teki açılışlarla birlikte Avrupa’da en iyi metro şebekelerinden birine sahip olduğu kabul gören Paris metrosunu da yakalayacak İstanbul’u bu noktadan sonra çetin rakipler bekleyecek.

Son 20 yıldaki büyük kalkınma hamlesi ile pek çok şehrine dev metro yatırımları yapan Çin listenin neredeyse yarısından fazlasını kaplamış durumda. Metro uzunlukları 800 km’ye kadar uzanan Çin şehirleri dışında Moskova 435 km, Londra 402 km, New York 399 km ve Madrid 288 km ile İstanbul’un 2024 sonrasındaki rakipleri olacak.

2023 ve sonrasında açılacak İstanbul’da İnşaatı Devam Raylı Sistemler

M12 Göztepe-Ümraniye Metro Hattı: 13 KM
M1B Kirazlı-Halkalı Metro Hattı: 9,7 KM
M3 Kirazlı-Bakırköy İDO Metro Hattı Uzatması: 9 KM
M5 Çekmeköy-Sultanbeyli Metro Hattı Uzatması: 10,9 KM
M7 Kabataş-Mecidiyeköy Metro Hattı: 6,5 KM
T5 Eminönü-Cibali Tramvay Hattı: 1,3 KM
M14 Altunizade-Çamlıca-Kazım Karabekir Metro Hattı 7,3 KM

Proje Aşamasında Olan Raylı Sistemler

Proje aşamasında yapımına hazırlanılan hatlar ve belli olan güzergahlar ise şu şekilde. Bu projelerin istasyon isimleri belli olan projelerinin uygulama projeleri devam ediyor . Mevcut inşaatı tamamlanan hatlar devreye alındıkça yeni hatların inşaası için ihalelerin açılması bekleniyor.

Bu hatların ihale ve inşaa süreleri 4-5 yılı bulduğu için aşağıdaki hatların 2029’dan öne hizmete girmesi beklenmiyor.

Kadıköy-Sultanbeyli Metro Hattı: 19 KM – Esatpaşa – Mustafa Kemal – Finans Merkezi – Ataşehir – Türkiş Blokları – Ferhatpaşa – Samandıra – Veysel Karani Mahallesi Güzergahı
Sabiha Gökçen Havalimanı-Kurtköy Kavşağı Uzatma Hattı: 6 KM Sabiha Gökçen Havalimanı – Teknopark – Yenişehir – Kurtköy AVM Güzergahı
İstinye-İTÜ-Kağıthane Metro Hattı: 12 KM: İstinye – Siteler – Karayemiş – İTÜ – Maslak – Ayazağa – TT Arena – Şirintepe – Cendere – Kağıthane
Kazlıçeşme-Söğütlüçeşme Metro Hattı 1.Aşama: 20 KM Kazlıçeşme – Zeytinburnu – Ambarlar – Topkapı – Bayrampaşa – Sağmalcılar – Uluyol – Gaziosmanpaşa – Silahtarağa – Sadabat – Kağıthane – Çeliktepe – 4.Levent
Seyrantepe-Alibeyköy Metro Hattı: 7 KM – Seyrantepe – Hamidiye – Alibeyköy Cep Otogarı – Çırçır
Sultangazi-Arnavutköy Metro Hattı: 15 KM – Mescid-i Selam – Habibler – Fenertepe – Arnavutköy – Taşoluk
Vezneciler-Sultangazi Metro Hattı: 17,35 KM Vezneciler – Saraçhane – Fatih Camii – Edirnekapı – Ayvansaray – Eyüp Sultan – Rami Kışlası – Gaziosmanpaşa – Şemsipaşa – Küçükköy – Yenimahalle – Esentepe – Sultangazi – Cebeci – Mescid-i Selam
M13 Sarıgazi-Türkiş Blokları Metro Hattı Uzatması – 5,6 KM Türkiş Blokları – Sarıgazi
M2 Yenikapı-Sefaköy Metro Hattı Uzatması – 14 KM Yenikapı – Kocamustafapaşa – Silivrikapı – Zeytinburnu – Osmaniye – İncirli – Adnan Kahveci – Siyavuşpaşa – Zafer – Çobançeşme – Sefaköy
M3 Kayaşehir-Fenertepe Metro Hattı Uzatması: 3 KM
Esenler-Davutpaşa Tramvay Hattı: 2,2 KM
T5 Eyüp-Bayrampaşa Bağlantı Hattı: 3,1 KM