Connect with us

TÜRKİYE

KARADENİZ GAZININ HİKAYESİ ‘KEŞFİN ATEŞİ BELGESELİ’NİN GALASI İSTANBUL’DA YAPILDI

Yayınlanma tarihi:

KARADENİZ Gazı’nın keşfinin anlatıldığı ‘Keşfin Ateşi’ belgeselinin lansmanı’nda konuşan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Türkiye Yüzyılı’nın en büyük eseri, en büyük tablosu Filyos’ta her gün yeni bir fırça darbesiyle daha da belirginleşmeye başlıyor. Bu esere paha biçmek elbette mümkün değil; çünkü ardında milyonların kararlılığı, inancı ve umutları var” dedi.  

2020’de Sakarya Gaz Sahası’ndaki Tuna-1 kuyusunda gerçekleşen 320 milyar metreküplük ilk doğal gaz keşfinin arka planının, arama ve sondaj çalışmalarının teknik detaylarının anlatıldığı ‘Keşfin Ateşi’ belgeselinin lansmanı Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımıyla Kanyon’da yapıldı. Lansmana, Bakan Fatih Dönmez’in yanı sıra İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürü Melih Han Bilgin ve davetliler katıldı. Lansmanda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yaşananların bir geceye sığmayacağını belirterek, “Bu hikâye, başarının hikâyesi. Bu hikâye, kendini ülkesine adayanların hikâyesidir. Bu hikâye, yarının Türkiye’sine, geleceğimize gelecek nesillerimize güçlü bir miras bırakmak için ailesinden, çocuklarından, sevdiklerinden vazgeçenlerin hikâyesidir. Fedakârlığın, diğerkâmlığın ve en nihayetinde ülkesine, milletine, bayrağına, bu topraklara sevdalı insanların hikâyesidir. Karadeniz gazının arkasındaki büyük bir emeği ‘Keşfin Ateşi’ belgeseliyle 1 saate sığdırmaya çalıştık. Biliyoruz, bu gecenin kahramanlarının, bu gecenin başrol oyuncularının hikâyesi bir geceye sığmayacak kadar büyük ve derin” diye konuştu.

“TÜRKİYE YÜZYILININ EN BÜYÜK ESERİ”

Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Dönmez, “Değerli misafirler, Türkiye Yüzyılı’nın en büyük eseri, en büyük tablosu Filyos’ta her gün yeni bir fırça darbesiyle daha da belirginleşmeye başlıyor. Bu esere paha biçmek elbette mümkün değil; çünkü ardında milyonların kararlılığı, inancı ve umutları var. Bu süreçte bizleri dualarında eksik etmeyen milletimiz başta olmak üzere gece gündüz sahada ve masada ter döken tüm personelimize, yöneticilerimize ve ilk günden bugüne desteklerini esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. Bu şarkı burada bitmeyecek. Bizi izlemeye devam edin. İnşallah yeni müjdelerle, yeni haberlerle yeniden buluşacağız” dedi.

TPAO GENEL MÜDÜRÜ BİLGİN: KARADENİZ’İN ZENGİNLİKLERİ 2023’TE KARAYA ULAŞACAK

Lansmada’da konuşan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkanı Melih Han Bilgin, “2020’deki ilk keşfin ardından 2021 ve 2022 yıllarında gerçekleştirilen yeni keşifler, Sakarya Gaz Sahası’ndaki rezervlerin toplam büyüklüğünü 710 milyar metreküpe ulaştırdı. Karadeniz’deki bu dev doğal gaz rezervlerini milletimizin hizmetine sunmak üzere başlatılan Sakarya Gaz Sahası Geliştirme Projesi’nde, bugün artık önemli bir dönüm noktasına gelmiş bulunuyoruz. Ekiplerimizin fedakâr çalışmaları sayesinde, projemizin ilk fazı 2023’ün ilk çeyreğinde tamamlanacak, Karadeniz’in zenginlikleri karaya ulaşacak” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Bakan Dönmez ve lansmana katılanlar gösterim için salona geçti.

Görüntü dökümü

———————–

-Bakan Dönmez’in konuşması

-TPAO Genel Müdürü Bilgin’in konuşması

-Sergiden görüntüler

-Salondan görüntüler

-Dönmez ve İstanbul Valisi’nin sohbeti

-Genel ve detay görüntüler

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla