Connect with us

TEKNOLOJİ

Intel’de 30 Yıllık Pentium ve Celeron’a Veda Zamanı

Intel, Pentium ve Celeron markalarını sadece Intel İşlemci ile değiştiriyor. Yeni marka, 2023 dizüstü bilgisayarlarındaki her iki markanın da yerini alacak ve sözde tüketiciler bütçeye uygun dizüstü bilgisayarlar satın almak istediğinde işleri kolaylaştıracak. Intel artık amiral gemisi ürünleri için Core, Evo ve vPro markalarına odaklanacak ve Intel İşlemci adını verdiği üründe kullanacak.

Intel’in Mobil İstemci Platformları Başkan Yardımcısı ve geçici genel müdürü Josh Newman, “Intel, kullanıcılara fayda sağlamak için inovasyonu yönlendirmeye kararlıdır ve giriş seviyesi işlemci ailelerimiz, tüm fiyat noktalarında bilgisayar standardını yükseltmek için çok önemlidir” diye açıklıyor. “Yeni Intel İşlemci markası, kullanıcıların ihtiyaçları için doğru işlemciyi seçmeye odaklanabilmeleri için tekliflerimizi basitleştirecek.”

Pentium 1993’den Beri Satılıyordu

Pentium markasının sonu, yaklaşık 30 yıllık kullanımdan sonra geliyor. İlk olarak 1993 yılında piyasaya sürülen amiral gemisi Pentium yongaları, dizüstü bilgisayarlara geçiş yapılmadan önce ilk olarak üst düzey masaüstü makinelerde tanıtıldı.

Intel, 2006’da piyasaya sürülmesinden bu yana amiral gemisi işlemcileri için Core markasını büyük ölçüde kullanıyor ve Intel bunun yerine Pentium markasını orta seviye işlemciler için yeniden tasarlamıştı.

Pentium II Temelli Celeron da Veda Ediyor

Celeron, Intel’in düşük maliyetli bilgisayarlar için kullandığı marka adıydı. Pentium’dan yaklaşık beş yıl sonra piyasaya sürülen Celeron yongaları, dizüstü bilgisayar üreticileri ve nihayetinde tüketiciler için her zaman çok daha az maliyetle çok daha az performans sunmuştur. 1998’deki ilk Celeron çipi bir Pentium II işlemciye dayanıyordu ve en yeni Celeron işlemciler büyük ölçüde Chromebook’larda ve düşük maliyetli dizüstü bilgisayarlarda kullanılıyor.

Intel’in yalnızca Intel İşlemci ile sadeleştirme hamlesi, birden fazla işlemci ailesinin artık tek bir marka altında barındırılacağı anlamına geliyor. Intel’in tüketicileri neyin orta ve neyin düşük maliyetli olduğu konusunda eğitmekle nasıl başa çıkacağı tam olarak belli değil. Her iki durumda da, PC üreticileri giderek daha fazla Chromebook’lara ve bazen çiplerin yetişemediği düşük maliyetli cihazlara odaklandığından, Celeron ve Pentium düşük maliyetli yongaları son yıllarda kesinlikle yeterince olumsuz ilişki kurdu.

Intel, marka değişikliğinin şirketin mevcut ürün tekliflerini veya yol haritasını etkilemeyeceğini ve “segmentler içinde aynı ürünleri ve faydaları sunmaya devam edeceğini” söyledi.

Intel’in yeniden markalaşması, şirketin amiral gemisi 13. Nesil masaüstü işlemcilerini piyasaya sürmesinden birkaç hafta önce gerçekleşti. Intel, en az birinin stokta 6GHz’de çalışacağına söz verdikten sonra, bu hafta başlarında 13. Nesil yongalarından bazılarının özelliklerini yanlışlıkla açıkladı.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment