Sosyal medyada bizi takip edin

Emeklilik

İkinci EYT İle Milyonlara Müjde: Emeklilik Şartları Sil Baştan Değişti

Yayınlanma tarihi:

Güncelleme:

İkinci EYT İle Milyonlara Müjde: Emeklilik Şartları Sil Baştan Değişti

Türkiye’de emeklilik sistemi, devrim niteliğinde bir düzenleme ile geniş bir kesimin yüzünü güldürecek. Halk arasında “İkinci EYT” olarak bilinen bu yenilik, emeklilik hakkı kazanacak kişilerin kapsamını genişletiyor. Uzun süredir emeklilik hayalleri kuran vatandaşlar için Ankara’dan müjdeli haberler geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan yasal düzenleme, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayına sunuldu ve TBMM’de görüşülmesi bekleniyor.

EYT Sorunu ve Çözüm Yolu

Önceki EYT düzenlemesi, emeklilik yaşı şartını kaldırmış, ancak prim gün sayısı şartında değişiklik yapmamıştı. Bağkur kapsamında olan vatandaşların 9000 prim günü şartını yerine getirmeleri gerekiyordu. Bu şartı karşılayamayan yaklaşık 1 milyon kişi, emekli olamamanın hayal kırıklığını yaşıyordu. Yeni düzenleme, prim günü şartını 9000’den 7200’e indirerek bu kişilere yeni bir umut sunuyor.

Prim Günü Şartında Tarihi Değişiklik

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim vaatlerinden biri olan Bağkur prim günü eşitlemesine yönelik düzenlemeler tamamlandı. Yeni düzenleme ile 9000 gün olan prim günü şartı, 7200 güne indirilecek. Bu değişiklik, EYT kapsamındaki Bağkur sigortalılarını ve diğer tüm Bağkur sigortalılarını kapsayacak. Bu sayede, çok daha fazla vatandaş, emeklilik imkanına kavuşacak.

Emeklilik Süreci Nasıl İşleyecek?

İkinci EYT düzenlemesi hayata geçtiğinde, prim günü 7200’ü geçen fakat 9000 günü tamamlayamamış olan yaklaşık 1 milyon kişi, emeklilik şansını yakalayacak. Aynı zamanda, 7200 gün primi doldurmuş fakat EYT kapsamında olmayan Bağkur sigortalıları da yaş şartını tamamladıklarında emeklilik haklarına sahip olacaklar. Yasal düzenlemenin TBMM’den geçmesi, Cumhurbaşkanı onayı alması ve Resmi Gazete’de yayımlanması ile birlikte emeklilik süreci başlayacak. SGK’ya yapılacak emeklilik başvuruları kabul edilecek ve emekli maaşları bağlanacak.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Reklam