Connect with us

EĞİTİM

İGÜ, Avrupa’nın en iyi üniversiteleri arasında yer aldı

Yayınlanma tarihi:

 İngiltere merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Quacquarelli Symond’ın (QS) bu yıl başlattığı ve Avrupa’daki en iyi üniversiteleri sıraladığı ‘Dünya Üniversite Sıralaması: Avrupa 2024’ listesi yayımlandı. Buna göre İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGA) Avrupa’nın en iyi ilk 500 üniversitesi listesinde yer aldı.

Kuruluş, Avrupa Konseyi’ne üye olan 42 ülkenin üniversitelerini değerlendirdi. Akademik saygınlık, çalışan saygınlığı, makale başına düşen atıf ve öğretim üyesi başına düşen makale sayıları, uluslararası araştırma ağı, istihdam edilebilirlik, öğretim üyesi ve öğrenci oranı, uluslararası öğrenci çeşitliliği, uluslararası öğretim üyesi oranı, sürdürülebilirlik puanı gibi ölçütleri temel alan QS; küresel tanınma, araştırma becerisi, öğretim kaynakları, uluslararasılaşma gibi alanlarda, katılan tüm üniversiteleri değerlendirmeyen aldı. Türkiye’den 72 üniversitenin yer aldığı sıralamada İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ), Avrupa’nın en iyi 432’nci üniversitesi olurken; Türkiye’de ise 13’üncü sırada yer aldı.

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“‘Dünya Üniversitesi’ vizyonuyla ilerleyen İGÜ, ulusal ve uluslararası alanda gerçekleştirdiği bilimsel ve akademik inovasyonlarla öne çıkarken; sürdürülebilirlik alanında yaptığı çalışmalarla da küresel ölçekte birçok başarıya sahip. Avrupa Konseyi’ne üye olan 42 ülkenin üniversitelerinin değerlendirildiği sıralamada İGÜ, ‘QS Avrupa-Batı Asya’ kategorisinde 21’inci sıraya yerleşerek başarı ağını genişletti. ‘QS Dünya Üniversite Sıralaması: Avrupa 2024’ sıralamasında uluslararası alandaki prestijli başarılarına yenilerini ekleyerek; ‘Makale Başına Atıf’ sıralamasında Avrupa’nın en iyi 100 üniversitesinden biri olarak 74’üncü sırada; Avrupa-Batı Asya kategorinde ise 2’nci sırada yer aldı. Ayrıca, Avrupa-Batı Asya kategorisinde tüm ölçüt kriterlerinde ilk 100’de derecelendirildi. 72 üniversitesinin katılımıyla en çok temsil edilen 2’nci ülke olan Türkiye’nin, toplam 19 üniversitesi ilk 500’de yer alırken; İGÜ, Türkiye’de 13’üncü sırada yer aldı. Türkiye’deki vakıf üniversiteleri arasında da yükselişini devam ettiren İGÜ; Koç Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi’nin ardından 4’üncü oldu.”

 

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla