Connect with us

EYT

Hükümetin EYT dosyası basına sızdı!

İktidara yakınlığıyla bilinen Takvim gazetesi, son EYT haberini “Çalışma Bakanlığının sır gibi sakladığı EYT dosyası basına sızdırıldı” başlığıyla verdi. Haberin başlığında “EYT çıkınca anında emekli olacaklar açıklandı” ifadesi de yer aldı. Peki o haberin içeriğinde ne vardı? İşte bu sorunun yanıtı…

Takvim gazetesinin internet sitesinde yer alan haberde “Çalışma Bakanlığının sır gibi sakladığı EYT dosyası basına sızdırıldı. EYT çıkınca anında emekli olacaklar açıklandı” denildi.

Haberin içeriğinde ise bugüne kadar kamuoyuna yansıyan çeşitli formüller yer aldı:

KISMİ EMEKLİLİK FORMÜLÜ

Kısmi emeklilik formülü gündemde en sık yer verilen yöntemler arasında yer alıyor. Kısmi emeklilik ve süre tamamlaması ile emeklilik formülünde birçok detay dikkat çekiyor.

Kısmi emeklilik formülünde temelde 3600 gününü dolduran kadın çalışanlar için 50 yaşında, erkek sigortalılarda ise 55 yaşında emeklilik hakkının elde edilmesi sağlanması hedefleniyor.

Buna ek olarak süre tamamlama formülü ise kadınlarda 7200, erkeklerde 9000 sigortalılık gününü bitirenlerin yaşa bakılmadan emekli olması hedefleniyor.

Her iki yöntemde de bazı Avrupa ülkelerinden alınmış sistemler göze çarpmaktadır. Bu iki formüle ek olarak prim tamamlama formülü yer alıyor. Ancak bu formülü uygulanmasında dikkat edilmesi gereken temel şart yıl olacak.

PRİM TAMAMLAMADA 1999 TARİHİ ÖNE ÇIKIYOR 

EYT konusunda çözüm önerileri arasında öne çıkan bir diğer detay ise prim tamamlama formülü oldu. Ancak bu formülde dikkate alınacak temel unsur 1999 yılından önce işe girenlerin ilk sigortalı oldukları tarihe göre 5000-5975 prim günü üzerinden hesaplama işlemlerinin yapılması yönünde.

Prim şartının tamamlanması halinde yaş şartı bu yöntemde aranmayacak. Ancak uygulamada ne yönde bir düzenleme yapılacağı tartışma konusu.

Eksik prim gün sayısının tamamlanmasında ise kadın sigortalılar için avantajlı uygulamalar sunulmaya devam ediyor. Hali hazırda SGK borçlanma yöntemleri ile prim tamamlama işlemlerinin kadınlar için 6 yıla kadar yapılması mümkün.

İŞE 1999’DAN SONRA BAŞLAYANLARIN DURUMU NE OLACAK?

EYT kimleri kapsayacak sorusu son dönemde öne çıkan başlıklar arasında yer alıyor. Özellikle son dönemde emeklilikle ilgili düzenlemelerin yapılmasıyla merakta giderek arttı.

EYT kapsamında yapılacak düzenlemeler ise eğer kişinin sigorta başlangıç tarihi 1999 yılı ve sonrası ise mevcut emeklilik sistemine göre işlem yapılacak ve bu kişiler EYT düzenlemesinden yararlanamayacaklar.

Ancak 1999 tarihinden önce sigorta başlangıcı olanlar ise yaş şartı dışında geri kalan şartları sağlamışlarsa kapsam dahiline alınacaklar.

50 YAŞ ŞARTI MUTLAKA ARANACAK

EYT ile alakalı planlama temelleri belli değil fakat bu hususta belli olan birtakım noktalar var. Bu noktaların ilki EYT ile emeklilikte 50 yaş şartı. Çalışma Bakanlığı’nın 50 yaşın altında kimseye emeklilik hakkı vermemesi bekleniyor