Connect with us

EKONOMİ

Hükümete EYT çağrısı! “Ülke mi batar?”

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, yasa çıkmasa da EYT’lilerin 5-6 yıl sonra emekli olacağını belirterek, “EYT’li sayısı 11 milyondu. Zaten 6 milyonu emekli oldu. Ne oldu? Ülke battı mı? EYT’lilerin büyük kısmı 5-6 yıl içinde emekli olacak. Ülke batacak mı 5-6 yıl sonra?” diye sordu.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Sosyal TV’ye konuşan Erdursun, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan İnsan Hakları Eylem Planının 6. maddesine kazanılmış hakların korunması prensibine yer verildiğini hatırlatarak, buna rağmen EYT konusunda yasaların geriye doğru işletilerek milyonlarca kişinin mağdur edildiğini söyledi. EYT sorununun siyasetçiler tarafından vatandaşa karşı hoş görünmek için kullanılacak bir sorun olmadığını kaydeden Erdursun, şöyle devam etti:

“TÜRKİYE’NİN BU MALİYETİ KARŞILAYACAK GELİRİ VAR”

“EYT maliyeti ortada. Türkiye Cumhuriyeti de büyük bir devlettir. Gelirleri vardır ve vatandaşlarına bu hakkı verebilir. Ülkemizde ortalama emekli maaşı 2 bin 200 lira. Emekli maaşları sürekli düşüyor. Bugün EYT yasası çıksa 700 bin-800 bin kişi hemen emekli olabilir.

“5-6 YIL SONRA ÜLKE BATACAK MI?”

İlk yasa çıktığında EYT’li sayısı 11 milyondu. Zaten 6 milyonu emekli oldu. Ne oldu? Ülke battı mı? EYT’lilerin büyük kısmı 5-6 yıl içinde emekli olacak. Ülke batacak mı 5-6 yıl sonra? EYT’lilere hakları verilmeli ya da başka politikalar izlenmeli, çözüm üretilmeli.”

İnsan Hakları Eylem Planının 6. maddesi şöyle:

“6- Sözleşme özgürlüğüne, hukuki güvenlik ilkesi ve kazanılmış hakların korunması prensibine aykırı olarak hiçbir şekilde müdahale edilemez.”