Connect with us

KÜLTÜR

Güney Asya ülkesi Brunei’deki merkezde Türkçe öğreniyorlar

 Güney Asya’daki Brunei ülkesinde yaşayan Hajah Siti Sharphina Abdullah ile Lamya Mustafa Ali Hassan, buradaki Yunus Emre Enstitüsü’nde Türkçe öğreniyor. Türk filmlerini izlemeyi çok sevdiğini söyleyen Sharphina, “Alt yazı olmadan Türkçe izlemek istiyorum. Bu yüzden dili iyi öğrenmeye çalışıyorum. En büyük hayalim Türkiye’yi ziyaret etmek” dedi. Hassan ise “Türkçe öğreniyorum çünkü Türkiye’yi çok seviyorum” diye konuştu.

Yunus Emre Enstitüsü, gerçekleştirdiği faaliyetlerle Türkiye’nin kültür turizmi pota siyelini ön plana çıkarmaya ve Türkiye’nin kültürel mirasını geniş kitlelere tanıtmaya devam ediyor. Bu kapsamda Türkçenin ve Türk kültürünün değerlerinin inşa edildiği coğrafyalarda Türkiye’ye ve Türk kültürüne duyulan ilgi artıyor.

TÜRK FİLMLERİNİ ‘TÜRKÇE’ İZLEYEBİLMEK İÇİN TÜRKÇE ÖĞRENİYOR

Hajah Siti Sharphina, Türkçe öğrenme isteği ile ilgili, Türk tarihini konu alan Türk filmlerini Türkçe izleyebilmek için Brunei Yunus Emre Enstitüsünün kurslarına katılıyorum. Dünya tarihine adını yazdıran Türk şahsiyetlerin konu alındığı Türk filmlerini izlemeyi çok seviyorum. ‘Fetih 1453’ en sevdiğim Türk filmi. Türk filmlerini alt yazı olmadan orijinal hâlinde yani Türkçe izlemek istiyorum. Bu yüzden Türkçeyi iyi öğrenmeye çalışıyorum” diye konuştu.

EN BÜYÜK HAYALİ TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETMEK

Sharphina, “Ailem ve akrabalarım arasında Türkçe bilen tek kişiyim. Çocuklarım, Türkçe öğrenmeye karşı duyduğum ilgiye ve Türkçe seviyemdeki gelişme karşısında şaşırıyor. Umarım bu çabam, çok sayıda doğal güzelliğe ve köklü bir tarihe sahip olan Türkiye’yi yakından tanıma konusunda onları da heveslendirir. En büyük hayalim Türkiye’yi ziyaret etmek. Hayalim ilk olarak Kapadokya’yı ziyaret etmek. Bence Kapadokya, balonlara binip Güneş’in doğuşunu izleyebileceğiniz dünyadaki en güzel yerlerden biri. Umarım Kapadokya’da balona binme ve Göreme Açık Hava Müzesini gezme fırsatım olur” dedi.

TÜRKÇE ÖĞRENİYORUM ÇÜNKÜ TÜRKİYE’Yİ ÇOK SEVİYORUM

Brunei Yunus Emre Enstitüsünde Türkçe öğrenen diğer kursiyer Mühendis Lamya Mustafa Ali Hassan, “Türkçe öğreniyorum çünkü Türkiye’yi çok seviyorum. Her yıl birkaç defa Türkiye’ye seyahat ediyorum. Türkiye’nin doğal güzelliklerini çok seviyorum. Rahmetli anneannem ve teyzem Türkçe konuşuyorlardı. Kızım İstanbul’daki bir üniversitenin Tıp Fakültesinde eğitim alıyor. Şimdi o da Türkçe öğreniyor” diye konuştu.