Connect with us

YEREL

Genelkurmay Başkanları Yüce Divan’da yargılanacak

Askerlerin sivil mahkemelerde yargılanması ile ilgili kanuna Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un “Genelkurmay Başkanı zırhsız kalıyor” diyerek itiraz ettiği belirtiliyor. Hükümet ise Genelkurmay Başkanları’nın yargılanması konusunda yasal boşluğu ortadan kaldırmak için formül arıyor. Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 250. maddesinde yapılan değişiklikle askerlerin sivil mahkemede yargılanmasın

Askerlerin sivil mahkemelerde yargılanması ile ilgili kanuna Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un “Genelkurmay Başkanı zırhsız kalıyor” diyerek itiraz ettiği belirtiliyor. Hükümet ise Genelkurmay Başkanları’nın yargılanması konusunda yasal boşluğu ortadan kaldırmak için formül arıyor. Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 250. maddesinde yapılan değişiklikle askerlerin sivil mahkemede yargılanmasının yolu açıldı. CMK’nın 250. maddesinde yapılan düzenlemenin ardından Genelkurmay Başkanı’na doğrudan dava açılıp açılmayacağı tartışma konusu oldu.

1982 Anayasa’sında Genelkurmay Başkanı’nın yargılanması konusunda boşluk bulunuyor. Genelkurmay Başkanı- ’nın yargılanması konusunda iznin kim tarafından verileceği ve yargılamasının hangi mahkemede yapılacağı konusunda belirsizlik bulunuyor.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply