Connect with us

DÜNYA

Gençlik bakanları Kazan Küresel Gençlik Zirvesi’nde bir araya gelecek

Kazan Küresel Gençlik Zirvesi 27-30 Ağustos’ta Tataristan’ın başkenti Kazan’da düzenlenecek. Zirve kapsamında 20’den fazla ülkenin Gençlik Bakanı bir araya gelecek. Bakanlar, ‘gençlerin fırsat eşitliği’, ‘kültürlerarası diyalog’ ve ‘gençlik göçü’ gibi konuları görüşecek.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Gençlik Başkenti 2022’nin uluslararası programı olan Kazan Küresel Gençlik Zirvesi 27-30 Ağustos’ta düzenlenecek. İslam İşbirliği Gençlik Forumu (ICYF), Tataristan Cumhuriyeti Gençlik İşleri Bakanlığı, Gençlik Diplomasisi Akademisi, Tataristan Cumhuriyet Gençlik Kamu Fonu ‘Selet’ tarafından organize edilen Kazan Küresel Gençlik Zirvesi, Kazan’da gerçekleştirilecek.

GENÇLİK POLİTİKALARINI GELİŞTİRMEK AMAÇLANIYOR

ICYF tarafından zirveye dair yapılan açıklamada, zirvenin yerel, bölgesel ve küresel düzeyde gençlik politikalarını geliştirmeye katkı sağlamak amacıyla düzenleneceği; zirveye Irak, Rusya, Filistin, Nijer, Pakistan, Kamerun, Libya, Endonezya, Uganda Gençlik bakanları, Azerbaycan, İran, Madagaskar, Kazakistan ve Sierra Leone ülkelerinin bakan yardımcıları, gençlik politikalarıyla ilgilenen uluslararası organizasyonların temsilcileri, kanaat önderleri, genç girişimciler ve bilim dünyasının önde gelen isimlerinin de aralarında bulunduğu 300 kişinin katılacağı belirtildi.

Türkiye’den ise ICYF Başkanı Taha Ayhan, İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) Genel Direktörü Büyükelçi Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç, İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) Genel Direktörü Nebil Dabur ve Dünya Etnospor Konfederasyon Başkanı Bilal Erdoğan’ın konuşmacı olarak zirvede yer alacağı ifade edildi.

Bakanlar oturumu, panel tartışmaları ve kültürel etkinliklerden oluşan programlarla 4 gün sürecek olan zirvede ‘Fırsat Eşitliği, Girişimcilik Becerileri, Ruh Sağlığı, Kültürlerarası Diyalog, Gençlik Göçü, Dijitalleşme’ gibi başlıklar ele alınacak. Zirve kapsamında gerçekleştirilecek 8 çalıştayda ise katılımcılara yeni fikirler üretme, deneyimlerini geliştirme, yeni yöntemler ve çözüm önerileri keşfetme fırsatı sunulacağı belirtildi.

SONUÇ BİLDİRGESİ KABUL EDİLECEK

Gençlerin, Gençlik bakanlarıyla bir araya geleceği ve katılımcıların da etkin politikalar ve uygulamalar konusunda iş birliği olanağı bulacağı zirvede, 2 bin 500’den fazla genç ve 17 kuruluşun geleceğe dair düşüncelerini paylaştıkları ‘Modern Gençlik Araştırması’ sonuçlarının sunumu da yapılacağı ifade edildi. Araştırmanın sonucunun, gençlerin ihtiyaçlarının belirlenmesi ve sorunlu alanların iyileştirilmesi önerilerini yansıtan bir kılavuz niteliğinde olacağı ifade edilirken; İİT ülkelerindeki ortak gençlik girişimlerinin ve uzun vadeli iş birliği programlarının temelini oluşturacağı belirtilen Sonuç Bildirgesi’nin de kabul edileceği Kazan Küresel Gençlik Zirvesi’nin, Rusya’dan ve İİT coğrafyasının ötesindeki Müslüman gençler için önemli bir fırsat olacağı aktarıldı.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment