Connect with us

EYT

Gazeteci Yiğitel’den EYT açıklaması! “Yaş şartı…”

TürkMedya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel, EYT konusunda açıklamalarda bulundu. Yiğitel, yeni bir kademelendirme getirmenin sorunu çözmeyeceğini söyledi.

TürkMedya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel, 24 TV canlı yayınında EYT konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın EYT konusunda önce muhtemel formülleri ortaya koymayı, sonra da bu formüllerin maliyetlerini hesaplamayı planladığını anlatan Yiğitel, bakanlık bünyesindeki komisyonların konuyla ilgili tüm yayınları da yakından izlediğini kaydetti.

Yeni bir yaş sınırlaması getirmenin EYT sorununu kökten çözmeyeceğini belirten Yiğitel, “Havuzun yüzde 70’ini eritirsiniz ama yüzde 30 karşınızda problem olarak duruyorsa bu tümüyle neşter atmak anlamına gelmiyor. O yüzden bence yaş meselesini gözardı etmek gerekiyor.” dedi.

EYT havuzunda olanların yaş ortalamasının da çıkarılması gerektiğini kaydeden Yiğitel, “EYT’lilerin yzüde 50-60’ının 46-50 yaş aralığında olduğu söyleniyor. Eğer böyleyse ve yaş sınırı koyarsanız zaten sorunu çözmemiş olursunuz. Dolayısıyla bence kesin çözüm 99 Eylül’den önce sigorta girişi olanların hepsini emekli etmek.” diye konuştu.

Prim günü eksik olanlar için de iki yol izlenebileceğini ifade eden Yiğitel, “Ya prim dolana kadar bekletirsiniz ama yaş sınırlaması koymaksızın bekletirsiniz. Ya da sen de emekli ol ama ben senin maaşından düşüp primini tamamlayacağım dersiniz.” ifadelerini kullandı.