Connect with us

EYT

Gazeteci Noyan Doğan’dan flaş EYT açıklaması

Yayınlanma tarihi:

Hürriyet yazarı Noyan Doğan, EYT’de getirilen kademi prim gün sayısı ve EYT’lilerin emekli olabilmek için neler yapabileceği hakkında yazdı.

Sadece yaş şartının kalktığını hatırlatan Doğan, vatandaşların 5000 prim günü üzerinden emekli olmayı planladığını ancak getirilen kademeli prim günü sayısıyla bu durumun değiştiğine dikkat çekti. Askerlik veya doğum borçlanması yapmasına rağmen prim günü yetmeyenler için Noyan Doğan, şu ifadeleri kullandı:

“Ya bir işyerinde sigortalı çalışarak ya da isteğe bağlı sigortalı olarak eksik günlerini tamamlayacaklar. Örneğin, 1998’de sigortalı olan erkek çalışan 25 çalışma yılı ve 5.975 prim günü tamamladığında EYT’den yararlanıp emekli olabiliyor. Askerlik borçlanması da yapsa bu çalışanın prim gün sayısı 5.000 gün oluyor. Çalışan eksik 975 prim gününü bir işe girerek tamamlayabilir ya da isteğe bağlı sigortalı olarak 975 günü tamamlar.

Prim gün sayısı, çalışma yılı eksik olan çalışanlar prim günlerini veya çalışma yıllarını ne zaman tamamlarsa, o tarihte EYT düzenlemesinden yararlanıp, emekli olabilecek.”

Doğan, askerlik borçlanmasının en fazla 540 gün; 1 çocuk için borçlanmanın 720, 2 çocuk için borçlanmanın 1440, üç çocuk içinse 2160 gün borçlanılabileceğini vurguladı.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla