Connect with us

EKONOMİ

Faruk Çelik’ten dikkat çeken EYT açıklaması!

AK Parti hükümetlerinde Devlet eski Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı yapan Faruk Çelik’ten EYT açıklaması geldi.

Devlet Eski bakanı Faruk Çelik, Hürriyet Bursa’dan Elif Çetin Sezgin ve Burcu Başar’ın konuğu oldu.

EYT konusunun çözüleceğine inandığını söyleyen Çelik, şöyle konuştu:

“Ben bakanlıklarda çok emek verdim, rutin işler peşinde olmadım. Bilim insanlarıyla konuşarak yol alınması anlayışı çerçevesinde bakanlıkların koltuğuna oturduk. SGK son derece kritik, 84 milyonu ilgilendiren bir kurum. Burada arıza başladı mı sistemde arıza başladı demektir. Benim dönemimde sosyal güvenlik reformu yaptık, sosyal güvenlik açıklarında daralma başladı. Ancak sürekli yeniliğe ihtiyacı var. Biz 200 maddelik reform yaptık ama belli dönemlerde ayar vermek gerekiyor ki sosyal güvenlik sürdürülebilir bir açıklıkta geleceğe doğru ilerlesin. Bunun çok yapıldığı kanaatinde değilim.Çok konuşulan EYT sorunun da çözüleceği inancındayım. Tarıma gelince, burada sıkıntılar biraz daha had safhada.

Keşke milli tarım projelerimize devam etseydik. Milli tarım, yeterli kadar ürünün kendi topraklarında üretilmesi, yeteri kadar hayvanın kendi coğrafyanızda yetiştirilmesidir. Ve kimyasallardan nispeten arınmış bir gıda tüketen topluma dönüşmektir. Türkiye 941 havzaya bölünmüş, o 941 havzada ne yetişecek, ne desteklenecek belirlenmiş. Bu projenin devamı önemlidir. Tarımda planlamanın kökleştiği bir durumu gerçekleştirmemiz gerekiyor. Çünkü gelecekte gıda ve su savaşları var. Gıdaya erişimde yaşanan sıkıntı büyük göçleri meydana getirecek. Onun için bizim tarımda planlamayı çok ciddiye almamız gerekiyor. Bakanlığım dönemimde 250 tarımsal birinci sınıf tarımsal ovanın sit alanı olmasını gerçekleştirdik. Bunun hemen 600 ovaya çıkarılması gerekiyor.”