Connect with us

TEKNOLOJİ

Facebook’ta Tarihi Kesinti

Yayınlanma tarihi:

Facebook ve şirketin sahip olduğu Instagram ve Whatsapp’a dünya genelinde saatlerdir erişim sağlanamıyor.

Son Gelişmeler:

  • 00:40: Facebook sayfası hata mesajı göstermeye başladı
  • 00:50: 4 Ekim’i 5 Ekim’e bağlayan gece Türkiye saati ile 00:50 dolaylarında Facebook ve Instagram cevap vermeye başladı. Fakat sistemin etkileşime kapalı olduğu ve yeni bir mesaj gönderilemediği görülüyor. Yapılan paylaşımlara “Bir sorun oluştu. Bunu en kısa sürede düzeltmeye çalışıyoruz.” hatası gösteriliyor.
  • 00:55: Facebook hesabına giriş yapmaya çalışanlar ise hata mesajı ile karşılaşıyor.

Bazı Facebook çalışanlarından alınan bilgiye göre şirket kendi iç haberleşmesini de mini bir Facebook üzerinden yapıyordu. Kesinti sebebiyle bu sistemin de çalışmadığı ve çalışanların Outlook hesapları üzerinden haberleşmeye başlandığı söyleniyor. Ancak kesinti sebebiyle çalışanlar sadece kendileri arasında e-posta gönderebiliyorlar, Facebook e-postalarının da dış dünya ile iletişimi eş zamanlı olarak kesilmiş durumda.

Facebook Çalışanları Rakip Firmalar Üzerinden Haberleşiyor

Facebook’ta Google Docs ve Zoom gibi araçlar yoğun olarak kullanılıyor. Ancak Facebook çalışanları bu servislere erişmek için Facebook hesaplarını kullanmaktaydı. Bu sistem de çalışmadığı için şirket çalışanları Discord ve Facetime gibi farklı servisleri kullanmaya başladılar.

Facebook’taki kesintinin sebebi ise gizemini koruyor. Şirketten henüz ayrıntılı bir teknik açıklama gelmedi. Ancak uzmanlara göre şirketin ağının aniden internetten kaybolmasıyla ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorlar. Facebook mühendislerinin ise şirketin ABD’deki veri merkezlerine çağrıldığı bilgisi sızan haberler arasında.

Facebook’taki kesintinin peşinden fısıltı gazetesi de faaliyete geçti. Şirketin alan adının hacklenip satışa çıkarıldığı, tüm Facebook verilerinin çalındığı hatta dünyaya uzaylı saldırısı olduğunu iddia edenler “halen” çalışan diğer sosyal medyalar üzerinden asparagas haberler yaymaya başladılar.

Öte yandan Facebook’taki problemden sonra Twitter’da aşırı yoğunluktan dolayı bir süre servis veremedi.

Şirket Ofislerine Girişlerde Karmaşa Yaşanıyor

New York Times’da yayınlanan bir habere göre Facebook’taki sorun sebebiyle şirket içerisinde yer alan kartlı geçiş sistemleri gibi yapılar da şu anda çalışmıyor.

Facebook CTO’su Mike Schroepfer ise Twitter hesabından sorundan dolayı herkesten özür dilerken yaşadıkları ağ tabanlı problemi çözmek için uğraştıklarını açıkladı.

Yaşanan bu kesinti sebebiyle şirketin hisse değeri de büyük oranda değer kaybetti.

Yerli Yazılımlar Fırsatı Değerlendiriyor

Öte yandan bu sorunu yaşayan kullanıcıları kendi platformuna çekmeye çalışan yerli yazılımlar da sosyal medya üzerinden kullanıcıları kendi platformlarına davet ediyorlar.

https://twitter.com/BiPMobil/status/1445092607667937287
Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Demirören Haber Ajansı

Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla