Connect with us

YEREL

F4 Aşiyan – Rumeli Hisarüstü / Boğaziçi Üniversitesi Füniküleri Hizmete Girdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beşiktaş – Sarıyer ilçe sınırında yer alan Aşiyan ile Rumeli Hisarüstü’nü birleştiren İstanbul’un dördüncü füniküler hattını hizmete aldı.

Açılışta konuşma yapanİstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanı Ekrem İmamoğlu, hattı devir aldıklarında %20 oranda tamamlandığını buna karşın bütçesinin %50’sinin harcandığını belirtti. 2019’da açılması gereken hattın inşaatının durmuş olduğunu, elektromekanik aksamların ise tasarımlarının dahi yapılmadığını belirtti.

Deniz Yolları ile Entegre Olacak

Hattın Aşiyan tarafında bir iskele tasarlandığını ancak bürokratik engellerden dolayı iskelesiz çalışabilecek özel bir deniz aracı tasarlayarak araca biniş sırasında İstanbulkart basılarak seyahat edilebileceğini belirtti.

Bu sistem ile Üsküdar-Aşiyan ile Aşiyan-Anadolu Hisarı-Küçüksu seferleri finüküler hattı ile entegre şekilde yapılacak.

F4 Hattı Aşiyan İstasyonu

İstanbul’a Üç Yeni Füniküler Hattı Daha Yapılacak

İmamoğlu, bu hattın sonrasında İstinye-İTÜ, Altunizade-Beylerbeyi ve Yıldız – Ortaköy füniküler hatlarının da inşaa edileceğini belirtti.

Açılışta ayrıca M7 hattının Mecidiyeköy – Kabataş arasındaki inşaat projesinde Beşiktaş’ta çıkan tarihi kalıntılar sebebiyle inşaatın uzayacağını bu sebeple de hatta Fulya ve Yıldız istasyonlarını bu yıl içinde hizmete alarak Beşiktaş’a yürüme mesafesinde metro hattın getireceklerini açıkladı.

Öte taraftan yıl sonunda açılacağı daha önceden açıklanan 15 km’lik Bostancı-Dudullu M8 metrosunun da açılışının yıl sonuna kadar yapılacağını yineledi.

Açılışa Siyasetten Katılım Yoğun Oldu

Açılışa eski İstanbul Büyükşehir Belediye başkanları Nurettin Sözen ve Ali Müfit Gürtuna da katıldı. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da açılışta yer aldılar.