Connect with us

EKONOMİ

EYT’nin çözümü için hükümetin masasında olan 5 formül

Kamuoyunda çözüm gerektiren konuların başında EYT sorunu geliyor. Milyonlarca kişi Emeklilik için tüm şartları karşıladığı halde yaş kriterinden dolayı mağdur durumda.

Seçimlerin de giderek yaklaşması ile hükümet kanadından da konuya eğilmeler başladı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar seçim öncesi sorunlarının çözümü gelmemesi halinde oy tercihlerini buna göre belirleyeceklerini beyan ediyorlar. EYT yasası en çok beklenen çözüm. Fakat hükümet 5 ayrı formül üzerinde durmaya başladı.

Çalışma Bakanlığı’na Vedat Bilgin’in gelişi ve Bilgin’in EYT konusunda duyarlı olması süreçte umut verici gelişmelerin başlamasına neden oldu. EYT’de çözüm için Vedat Bilgin’in gelişi ile çalışmalar başlamış durumda. EYT sorunlarını yakından bilen Bilgin’in gelişinin ardından bakanlık konunun çözümüne eğilir oldu.

Hükümete yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre EYT için 5 ayrı formül masada.

1-) KISMİ EMEKLİLİK

Daha önce de gündeme gelen bu konu bir kez daha masada. 3600 günü olan kadınsa 50, erkekse 55 yaşında emekli olabilecek.

2-) SİGORTAYA BAKILMASI

EYT’lilerin de en çok istediği mesele sigortaya bakılması da seçenekler arasında. EYT’de çözüm önerisi olarak sigorta süresine bakılıp, yaşa bakılmaması da değerlendiriliyor.

3-) KADEMELİ EMEKLİLİK

Almanya modeli de olarak lanse edilen bu sistemde emeklilik için yaşı karşılayana kadar her yıl yüzde 2 kesintili emekli maaşı bağlanması masadaki seçenekler arasında güçlü biçimde duruyor.

4-) PRİM TAMAMLAMA

Normal emeklilik sistemlerinde sıkça kullanılan prim tamamlama sisteminin bir kez de EYT için gündeme gelebileceği çalışmalar arasında yerini alıyor.

5-) FİNLANDİYA MODELİ

Bu modelde ise Almanya benzeri emekliliğe kadar maaş kesintisi oluyor. Fakat bu modelde emeklilik şartları tamamlandığında her şey normale dönüyor.

Bu 5 model önümüzdeki günlerde Çalışma Bakanlığı’nın masasına gelecek.

EYT ARTIK İCRAAT GÖRMEK İSTİYOR

Türkiye’nin dört yanında yaygın dernekleri ile milyonlarca kişinin dahil olduğu EYT, artık bu çalışmalardan en azından birinin icraat noktasında başlamasını bekliyor. Artık vaatlere karnı tok olan EYT’liler, 2023 seçimlerinden önce konunun nihayete kavuşması konusunda ısrarcı.

Öte yandan hükümetin de bu noktada adım için önünde fazla vakti yok. Milyonlarca mağdur ile seçime girmek kimsenin işine gelmeyecek.

Bu konu önümüzdeki günlerin en tartışmalı noktaları arasına girecek gibi görünüyor.