Connect with us

EKONOMİ

“EYT’lilerin ağzına bal çalmaya çalışıyorlar”

AK Parti ve hükümet cephesinden EYT konusunda farklı açıklamaların gelmesi EYT’lileri kızdırdı. İzmir EYT Derneği Başkanı Doğan Türker, “Açıklamaların inandırıcılığı yok. Bizim ağzımıza bir parmak bal çalmaya çalışıyorlar” dedi.

Egedesonsöz’den Muhittin Akbel’e açıklamalarda bulunan Türker, özetle şunları söyledi:

“Yapılan açıklamaların, kamuoyunun nabzını yoklamak için yapılan açıklamalar olduğunu görüyoruz. İktidar mensubu vekiller, sahaya inmeye başladıkları günden beri karşılarında hep EYT’lileri buldular. Baktılar ki, bu işten mağdur çok insan var, bizi sakinleştirmeye, oyalamaya yönelik laflar etmeye başladılar.”

‘HANGİSİNE İNANALIM?’

“Ağzımıza bir parmak bal sürmek gibi bir eğilim içine girdiler. Çünkü bugüne kadar hiç akılarında yoktuk. AK Parti Grup Başkanvekili

Akbaşoğlu, EYT sorununun 2022 yılı içinde çözümleneceğini söylüyor. Öte yandan Bakan Bey, gündemlerinde böyle bir şey olmadığını ancak çalışmalara devam ettiklerini ifade ediyorlar. Biz hangisine inanalım? EYT’lilerin beklenecek, hesaplanacak bir şeyi yok. 1999’da bir yasa çıkmış, bunca insan mağdur ediliş. Acilen çözülmesi gereken bir sorun yumağı var ortada. Ertelenecek, üzerinde konuşulacak bir şey kalmadı.”

50 YAŞINDAKİ MAĞDUR DA 49 YAŞINDAKİ DEĞİL Mİ?

“Ortada 22 yıldır süren bir mağduriyet ve 20 yıldır ülkeyi yöneten bir iktidar var. Bugüne kadar EYT’lilerin farkına varmadıysanız, daha bunun çalışmasını yapacağız diyorsanız, söylenenler tabii ki bize inandırıcı gelmez. Yapılacağı söylenen düzenlemenin çoktan hazır olması lazımdı. Çünkü ülkeyi siz yönetiyorsunuz. Bugün kaç kişiyi emekli yapacağız, yarın kaç kişi emekli olacak, bunun hesabı kitabı çoktan yapılmış olmalıydı. Şu anda yasa çıksa, bizim istediğimiz gibi bir düzenleme hayata geçirilse, 1 milyona yakın insan emekli olur. Buna yaş sınırı koyarsanız, emekli olacakların sayısı 100 binlere, en fazla 200 binlere düşer. Bu da ne EYT’lilerin, ne de EYT’lilerden oy bekleyen iktidarın işine yarar. Ben 49 yaşındaysam ne olacak? Yine mağdur oluyorum. Ne anladım ben bu işten? Buradan şöyle bir şey çıkıyor; 50 yaşındaki mağdur oluyor da 49 yaşındaki mağduriyet yaşamamış gibi kabul ediliyor. Böyle bir durum kabul edilemez.”

EYT’LİLERİ EMEKLİ EDİN Kİ, İŞSİZLERE İŞ ALANI AÇILSIN

“2022 yılı içinde halledeceğiz diyorlar. Diğer yandan gündemde böyle bir şey olmadığını ifade ediyorlar. Bu ne yaman bir çelişkidir? Biz hangisine inanacağız? Mesela 3600 ek gösterge konusu için ne dediler, biz bunu çok yakında halledeceğiz! EYT için neden böyle net bir ifade kullanmıyorsunuz? EYT’lilerin mağduriyeti, ötelenecek bir mağduriyet değildir. 3600’den de öncelikli bir mağduriyettir. Diyorlar ki Avrupa’da üç çalışan bir emekliye bakıyor, Türkiye’de ise iki çalışan bir emekliye bakıyor. Peki bunun çözümü nedir? İşsizliği azaltmaktır. Emekliliğe hak kazanmış bizleri emekli edin, boşalacak kadrolara işsizler girsin, çalışmaya başlasınlar. Hem EYT’lileri çalıştırmaya devam edeceksin, emekli yapmayacaksın, hem de işsizliği önlemek isteyeceksin. Olmaz! Bugün EYT’lileri emekli etseler, en az 5 milyon genç işsiz, hemen iş bulur. Yeni düzenlemede 50 yaş sınırından falan söz ediliyor. 50 yaş sınırı getirirseniz, bundan kaç kişi faydalanacak? Eğer bu yönde bir düzenleme yapılırsa, emekli olabilecek EYT’li sayısı 100 bini geçmez. Toplamda 5 milyona yakın EYT’li mağdur arkadaş olduğunu hatırlatmak isterim.”