Connect with us

EYT

EYT’liler için ilk promosyon miktarı belli oldu 9 bin 200 TL

Yayınlanma tarihi:

EYT’nin yasalaşmasıyla bankalar emekli maaşlarında promosyon yarışına başladı. Bankalar EYT’den yararlanabilmek için prim ödemesi bulunan emekli adaylarına kredi imkânı sunarken işverenler de tazminat ödemesi için kredi alabilecek.

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili kanunun yürürlüğe girmesiyle hem çalışanlar, hem de işverenler kredi ve promosyon hesabı yapmaya başladı.

Bilindiği üzere, EYT kapsamına giren ancak yeterli prime sahip olmayanlar gerekli koşulları yerine getirirse emekliliğe hak kazanabilecek. Bankalar ilk olarak bu çerçevede eksik prim borcunu ödemek isteyenlere EYT kredisi sağlıyor.

Bankalar, ayrıca maaşını taşıyacak EYT’lilere yönelik promosyonlar için de seçenekler sunmaya başladı. Öte yandan işverene de tazminat ödemelerinde kolaylık sağlaması adına KGF destekli kredi paketleri sunuluyor.

1- EYT KREDİSİ

Bireysel müşterilerine EYT kredisi kullandıracak olan bankalar farklı faiz oranlarıyla kredi imkânı sunuyor. Akbank, EYT kredisi kullanacak müşterilerine yüzde 1.78’den başlayan faiz oranlarıyla kredi imkânı sağlarken, Garanti BBVA’da oran yüzde 1.69’dan başlıyor. İş Bankası ise yüzde 1.84 faiz oranlarıyla EYT kredisi veriyor. DenizBank yüzde 1.48’den başlayan faiz oranlarıyla kredi verirken Yapı Kredi de, SGK prim borçlarına yönelik verilecek kredilerin faizi yüzde 2.09’dan başlıyor. Faiz oranları çekilecek miktar ve vade süresine göre değişiklik gösteriyor.

2- EMEKLİ PROMOSYONUNA EYT’LİLER EKLENİYOR

Emeklilere yönelik promosyonları olan bankalar EYT’lilerin emekli maaşlarını taşımalarına yönelik promosyonlarını da açıklamaya başladı. Bilindiği gibi emekli maaşlarını taşıyanların 3 yıl taahhütte bulunması gerekiyor. EYT’liler için ilk kampanya açıklayanlardan QNB Finansbank, 3 Mart 2023 tarihinden itibaren emekli maaşını taşıyan EYT’lilere 8.000 TL’ye varan nakit promosyon fırsatına ek olarak, CardFinans Emekli Kredi Kartı’na özel, Market ve Eczane harcamalarında yıllık 1.200 TL indirim ile toplamda 9.200 TL’lik nakit kazanma fırsatı sunduğunu duyurdu.

Diğer bankaların da süreç içinde halihazırdaki emekli promosyonlarını EYT’lileri de kapsayacak şekilde çeşitlendirmesi bekleniyor.

KIDEM TAZMİNATINA KGF DESTEKLİ KREDİ

Ocak ayında Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, işverenlerin kıdem tazminatı ödemeleri için de Kredi Garanti Fonu (KGF) destekli bir kredi paketi açıklamıştı. Söz konusu pakette EYT’ye 25 milyar TL’lik bir destek sağlanmıştı. 25 milyar TL’lik kefalet limitini haiz EYT Destek Paketi ile işverenlere EYT sürecinde kıdem tazminatı desteği sağlanıyor. Söz konusu paketin 36 aya kadar vadesi, 6 ay ödemesiz dönemi olacak.

Paketle birlikte ödeme kabiliyetine göre işletmeler 5 grupta sınıflandırılıyor. En yüksek ödeme kabiliyetine sahip birinci grup ile en düşük ödeme kabiliyetine sahip beşinci grup firmalara destek verilmeyeceği bildirilirken, söz konusu destek ödemeleri fatura karşılığında yapılacak. Kefalet imkanının yüzde 60’ı üçüncü grup, yüzde 30’u ikinci, yüzde 10’u da dördüncü grupta yer alan firmalara kullandırılması bekleniyor. Destek paketinin ilerleyen süreçlerde talebe göre artırılması bekleniyor.

SGK’DAN AÇIKLAMA

SGK, bazı gazetelerde, 23 Mayıs 2002 itibarıyla 3 yıldan az hizmeti olan Emekli Sandığı ve Bağ-Kur çalışanlarının 8 Eylül 1999 tarihinden önce çalışmaya başlamalarına rağmen EYT kapsamında olmadıklarına dair haberlerin yer aldığı aktarıldı. Resmi Gazete’de 3 Mart tarihinde 7438 sayılı Kanunla yayımlanan EYT düzenlemesiyle hizmet sürelerine bakılmaksızın tüm sigortalıların yaş koşulunun kaldırıldığı hatırlatılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kamuoyunda ‘EYT Düzenlemesi’ olarak adlandırılan Kanunun 23 Mayıs 2002 tarihi itibarıyla 3 yıldan az hizmeti bulunan Emekli Sandığı ve Bağ-Kur çalışanlarını kapsamadığı ve bu durumdaki çalışanların mağdur edildikleri iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır, bu bağlamda söz konusu vatandaşlar da düzenleme kapsamındadır.”

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla