Connect with us

EYT

EYT’liler bu sefer de maaşa takılacak! Yeni engel…

Yayınlanma tarihi:

Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın (EYT) önüne bir engel daha çıktı. Yasa çıktıktan sonra işine devam eden EYT’linin işverene maliyeti 3 bin 400 TL’yi bulacak

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için yeni bir risk ortaya çıktı. Halen EYT’li olan çalışanlar yasa çıktıktan sonra emekli olup işine devam etmek istediğinde işverenin SGK maliyeti 450 TL ile 3 bin 400 TL arasında yükseliyor. İşten çıkarma tehlikesinin yanı sıra bir de kıdem tazminatı konusunda da EYT’lileri zor günler bekliyor. Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Antalya Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği Başkanı Yeşim Koçay, “İşveren, işçinin kazandığı kıdem tazminatını taksite bölmek istiyor” dedi.

KİMSEYE YARANAMIYORUZ

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği Başkanı Yeşim Koçay, “İşverenler ayağa kalkmış durumda. Biz EYT’liler ise bir türlü kabul görmüyoruz. Çalışıyoruz, iş yerinde hor görülüyoruz, iş arıyoruz yaşlısın deniyor. Şimdi bu insanlar emekli olacak ancak bu kez de tazminat hakkı doğacak. Belki de bu insanlar sunulan teklifleri kabul edecekler ancak taksitle verilecek para çerez parası olur” ifadelerinde bulundu.

İŞVERENLER BÜTÇESİNİ AYARLAMALI

En az 5 yıldır haklarını aradıklarını söyleyen Koçay, işverenlerin bütçesini ayarlaması gerektiğinin altını çizdi. Koçay, “Biz 5 yıldır bağırıyoruz. İşverenlerin bütçesini ayarlaması gerekiyordu. 1999 yılından beri siz bu insanların yaşa takıldıklarını biliyorsunuz. İşverenler de ona göre bütçelerini ayarlamaları gerekiyordu” ifadelerine yer verdi. (Antalya Ekspres)

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla