Connect with us

EYT

EYT’de parça parça emeklilik

Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili gelen son dakika açıklamasında parça parça emeklilik olacağı söylendi.

EYT’de parça parça emeklilik. Aralık ayında tamamlanması beklenen emeklilikte yaşa takılanlar için son dakika açıklaması geldi. Gelen açıklamada EYT’de şimdi maliyet tartışması başladı. Çalışma Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı arasında görüşmelerin başaldığı ve yaşa takılanların emekli edilmesi durumunda maliyetleri araştırılıyor. 5 milyona yakın kişi EYT’li ve düzenlemenin kapsayıcı bir düzenleme olması beklenirken düzenleme gelir gelmez tüm EYT’liler emekli olmayacak.

Belirlenecek modele göre emekli olmak için yine belirli bazı şartların sağlanması istenecek. Örnek vermek gerekirse 25 yıllık süresini dolduran kişi, primi tamamlamamışsa emekli olamayacak. Bu nedenle bu kişinin emeklilikiği 2024 yılına kayabilir. Bu nedenle emeklilikte yaşa takılanlar yasassı çıksa bile EYT’liler toplu şekilde değil kademeli şekilde, parça parça emekli edilecek.

İLK ETAPTA 1 MİLYON KİŞİ EMEKLİ EDİLECEK

Düzenleme ile ilgili hükümete yakın gazetede yer alan haberde ilk etapta 1 milyon kişinin emekli edilmesinin planlandığı öğrenildi. İlk yılda emekli edilecek 1 milyon kişinin hazineye maliyetinin ise 90 ile 110 milyar lira civarında olduğu bildirildi. Bazı uzmanlar ise yaşa takılanlardan bazılarının yeniden çalışacağını ya da emekli olanların yerine yeni personellerin işe alınması, vazgeçilen primin bir kısmının yeniden kazanılacağını ve prim için borçlananların ödemelerini yapmaları ile maliyetlerin düşeceğini, aydan aya maliyetin azalacağını bildiriyor.  Söz konusu yükü uzmanlar, katlanabilir olarak adlandırıyor.