Connect with us

EKONOMİ

EYT yasası çıkarsa ilk kimler emekli olacak?

Emeklilikte yaşa takılanların gözü kulağı EYT yasasında. 8 Eylül 1999’da emeklilikte yaş koşulu getirilince pek çok şahıs emeklilik hayalinden olmuştu. Binlerce EYT’li, erken yaşta emeklilik ile alakalı olumlu haber bekliyor.

1998 yılında işe giren bir kişi önceki yasaya göre 2023 yılında emekli olması gerekirken, 1999’da çıkarılan yasa ile bu süre 2038’e çıktı. 15 yıl geç emekliliğe neden olan bu kanunu binlerce kişi bekliyor. Hükümetten konuyla ilgili olarak bir açıklama gelmezken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son yaptığı açıklamada EYT kanunu ile ilgili kapıları kapadı. Erken yaşta emekliliğe olumlu bakmayan Başkan Erdoğan, konuyla ilgili olarak yeni bir açıklama getirmedi.

YARGITAY’DAN EYT’LİLER İLE İLGİLİ EMSAL KARAR

Yüksek mahkeme EYT’lileri 2021’de sevindiren bir karara imza attı. Prim gün sayısını ve diğer kriterleri karşılayan, fakat yaşa takıldığı için emekli olamayan bir vatandaşın kıdem tazminatı talebinde bulunması ile başladı. İş mahkemesine başvuran EYT’li, eski çalıştığı yerden kıdem tazminatı hakkını istedi. Yargıtay, EYT’li vatandaşın iş yerinden kıdem tazminatı ve diğer alacaklarını talep etmesini haklı bir karar olarak. Mahkemeye göre kişinin tazminat alabilmesi için sigortalılık süresini ve pirim ödeme gün sayısını tamamlanması yeterli. Böylece benzer durumda olan tüm EYT’liler Kıdem Tazminatı ücretini talep edip, emsal karar sayesinde alabilir.

Copyright © 2021 Tüm Hakkı Saklıdır