Connect with us

EYT

EYT ne zaman çıkacak? Ekonomist Atilla Yeşilada açıkladı

Ekonomist Atilla Yeşilada, erken seçim ihtimalinin hala gündemde olduğunu belirterek, “EYT ve 3600 ek gösterge gibi sorunlar temmuzda çözülecek.” dedi.

Ekonomist Atilla Yeşilada, Türkiye ekonomisinde yaşanan son gelişmeleri değerlendirirken, EYT sorununa da değindi.

Açık Gazete’nin haberine göre, Yeşilada, ”Öncelikle erken seçim ihtimali var mı, bunu tartışmalıyız” diyerek, sözlerine şöyle devam etti:

“Bence erken seçim ihtimali var. Yüzde 100 emin değilim ama çok uzun zamandır sayın Erdoğan’ın üzerini çizdiği EYT ve 3600 ek gösterge gibi sorunlar temmuzda çözülecek. Kendilerini tebrik ediyorum. Mağdurların bir an önce mağduriyetlerinin giderilmesini istiyorum.

Üzerine yine anladığım kadarıyla kamu çalışanlarına yine enflasyon üzerinde bir zam verilecek. Sözleşmeliler kadroya alınacak. Son olarak da klasik erken seçim öncesinde üniversite öğrencilerine af gündeme gelebilir.

Yüzde 100 kesin olamayız ama şu ciddiyetle vurgulanmalı: EYT ve 3600 gibi sorunlar bir sefere mahsustur ve çözmek de bütçeye akıl almaz bir yük getirir.

Nasıl çözecekler bilmiyorum ama bütçeye inanılmaz bir yük getirir. EYT’de 6-7 milyon insan olduğunu biliyorum, 3600 ek göstergede ise 1 milyondan fazla kamu çalışanının beklediğini biliyorum.

Bu sorunları çözdükten sonra toplumda size duyulan takdir ve minnet en fazla 3 ay sürer çünkü enflasyon yükselmeye devam ediyor. Devlet aklı karşılığını almak için 2-3 ay içinde seçime gitmek isteyecektir.”