Connect with us

EKONOMİ

EYT Meclis gündeminde! “Geçim sıkıntısını çözmekten uzaktalar”

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, EYT konusunu Meclis gündemine taşıdı. Çakırözer, EYT’lilerin sorunlarını anlatırken, seçim bölgesinden çarpıcı bir örnek verdi.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Meclis’te bireysel emeklilikle ilgili yasa teklifinin görüşmeleri sırasında EYT sorununu kürsüye taşıdı.

Eskişehir’de yaşayan bir EYT’li olan Beytullah Acur’un yaşadığını sorunları anlatan Çakırözer, EYT sorununun bir an önce çözülmesi gerektiğini belirtti.

Çakırözer’in Meclis tutanaklarına yansıyan konuşması şöyle:

“… Geçen hafta Seyitgazi Kırka’daydık. Emekliler boş pazar çantalarını gösterip isyan etti “100 liraya dolan çanta 300 liraya dolmuyor artık.” diye. Kilosu 90 liraya çıkan kıymadan emekliler ancak gramla 10 liralık, 20 liralık alabiliyorlar. Hâl böyleyken, bu yasa 13,5 milyon emeklimizin geçim sıkıntısını çözmekten uzaktır. Türkiye Emekliler Derneği, Emekliler Sendikası ve diğer STK’lerin ifade ettiği talepler bellidir. Her şeyden önce emeklinin hakkı insan onuruna yaraşır en az asgari ücret kadar maaştır. Emeklilerimiz büyümeden payını almalıdır, emekli ücretleri arasındaki farklılıklar giderilmelidir, emekliden alınan ilaç muayene katkı payı kesintisi kaldırılmalıdır, sendikalaşmanın önü açılmalıdır.

Tabii, bir büyük çarpıklık da var bu pakette. Emeklilerin durumunu iyileştireceğinize parası olanın faydalanabileceği Bireysel Emeklilik Sistemini cazip hâle getirmeye çalışıyorsunuz. İnsanlar temel ihtiyaçlarına harcayacak para bulamıyor. Sırf bu yüzden 1 milyon kişi BES’ten çıkmış. Hâl böyleyken, yoksulun vergisi ve alın teriyle zenginin finanse edildiği bu düzenlemede ısrar etmek yanlıştır.

Ayrıca değerli arkadaşlarım, on yıllarca bu ülkeye hizmet eden ama haklarını alamayan ve saray iktidarının “Türedi.” diye küçümsediği emeklilikte yaşa takılan 100 binlerce kardeşimiz niye yok bu pakette? Eskişehir’imizde Uluönder Mahallesi’nden Beytullah Acur kardeşimiz; on yıllarca alın teri döktü, primini doldurdu, hakkı olan emekliliğini alamadı, üstüne epilepsi krizi geçirdi. Nereye gitse işe alınmıyor. Eşinin 2 bin lira emekli maaşıyla geçinme derdinde. Beytullah ve 100 binlerce EYT’linin bu Meclisten talebi bu adaletsiz torba değildir, ya nedir? Açlık ve yoksulluk sınırı altındaki milyonlarca yurttaşımızı güvenceye kavuşturacak güçlü bir emeklilik sistemidir.

Değerli milletvekilleri, vatandaş zamlar karşısında çaresiz; elektriğe yüzde 155, doğal gaza yüzde 43 zam yapıldı. Bu kara kışta doğal gaz faturasını ödeyemediği için tüm Türkiye’de yüz binlerce ailenin doğal gazı kesik. Bakın, sadece Eskişehir’de 2021 yılında 17.794 hanenin doğal gaz faturası ödeyemediği için doğal gazı kesilmiş durumda. Üç yıl önce 8 bin kişi fatura ödeyemezken şimdi, yüzde 115 artmış ama bu, kimin umurunda? Vatandaşı mahallesindeki bakkalın, manavın, kasabın yüzüne dahi bakamaz hâle düşürdünüz.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN – Buyurunuz efendim.

UTKU ÇAKIRÖZER (Devamla) – Eskişehir Yaşamkent’teki mahalle manavının veresiye defterinde bile 10 bin lira birikmiş. Bu pakette, veresiye yazdıran vatandaşın hayrına adım var mıdır? Yine, bu pakette çiftçilerimize hiçbir şey yok; sadece gübre fiyatları on altı ayda 31 kez zamlandı. Anadolu’yu besleyen bereketli Alpu, Bozan, Gündüzler tarlalarında gübre, mazot, ilaç, tohum zamları yüzünden çiftçi üretime küsmüş; tarlalar boş. Ülkemizi getirdiğiniz nokta işte bu.

Bu torba, “Yeni ekonomi modeli.” diyorsunuz ya, bu tam bir zırvadır; yaptığınızın adı garibanların vergisiyle zenginlere yüksek faiz ödeme modelidir. Oysa, yapılacak bellidir; 83 milyonun vergilerini geçinemeyen emeklilere, tarlası boş kalan çiftçiye, siftahsız kepenk kapatan esnafa, kredisini ödeyemeyen işsiz gençlerimize ayırmalıyız. Bundan ötesi lafügüzaftır.”

Copyright © 2021 Tüm Hakkı Saklıdır