Connect with us

EKONOMİ

“EYT maliyet değil adalet sorunudur”

Halk arasında EYT yasası diye geçen Emeklilikte Yaşa Takılanlara ait haberler emekli olmak için yaşı bekleyenler tarafından merakla araştırılmaya devam ediliyor.  EYT’lilerin mağduriyetlerinin sona ermesi ve yasal düzenleme gerçekleşmesi için önce TBMM onayından geçmesi gerekiyor. Peki, bu yasal düzenleme ne zaman gerçekleşecek? Çanakkale Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği Başkanı Murat Çağlayan’a, beklentilerini sorduk. Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili bir süredir gündemde olan haberler ile kısa bir süredir tekrar heyecanlandılar.

EYT’lilerin beklediği yasa ile ilgili değerlendirme yapan Çanakkale Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği Başkanı Murat Çağlayan, ‘’ 22 yıllık bir hak mağduriyeti olan EYT sorunun çözülmesi artık mecburidir’’ dedi. “Sayın Vekillere soruyoruz” diyen Murat Çağlayan, ‘’Üzerine düşeni fazlasıyla yapıp 5000 gün değil, 6000-7000 hatta 10000 gün prim ödeyenler, primini ikiye katlayanlar nasıl yük olur?  Emekli olduğumuzda bağlanacak olan 1500 TL-2000 TL arası emekli maaşı ile çift dikiş yapmadan ev mi geçindireceğiz, yoksa çocuk mu okutacağız? Çalıştıkça fazla prim ödedikçe düşen emekli aylığı sistemi dünyanın neresinde var?’’ sorusunu yönetti.

EYT hakkında bilgi vererek başlayan Murat Çağlayan, ‘’ Öncelikle EYT nedir tekrar açıklamakta fayda var.08.09.1999 tarihinden önce iş hayatına girmiş, çalışmaya başlamış,  SSK, Bağ kur ve emekli sandığına girişi olup tescili yapılmış işçidir, çiftçidir, esnaftır, memurdur. Daha da önemlisi 2008 yılında çıkarılan 5510 sayılı kanundaki abo ile de maaş mağdurudur. Çalıştıkça fazla prim ödedikçe bağlanacak emekli maaşı düşen, asgari ücret ve civarı primi yatanlara da 1500-2000 TL arası emekli maaşı bağlanacak olan mağdurlardır.08,09,1999 da 4447 sayılı yasanın geriye doğru aleyhte işletilmesiyle EYT sorunu ortaya çıkmıştır.22 yıllık bir hak mağduriyeti olan EYT sorunun çözülmesi  artık mecburidir.

EYT erken emeklilik değil haktır. Son günlerde EYT meselesinin tekrar gündeme gelmesi ve TV programlarında işlenmesi EYT mağdurlarının haklılığından ve sosyal bir sorun olmasından ayrıca genel seçimin yaklaşmasından kaynaklanmaktadır. Çalışma ve iş hayatında olanlar derneklerimizin de çalışmalarıyla artık sosyal haklarını daha iyi anlamışlardır. Yıllardır yapılan haksız algılara ve hakaretlere rağmen, Toplum vicdanında da Eyt sorunu artık kabul görmüştür. Kısacası bu gücümüzün haklılığımızdan kaynaklandığı aşikardır’’ dedi.  

Çalıştıkça fazla prim ödedikçe düşen emekli aylığı sistemi dünyanın neresinde var? Sayın Vekillere soruyoruz diyen Murat Çağlayan, ‘’Üzerine düşeni fazlasıyla yapıp 5000 gün değil, 6000-7000 hatta 10000 gün prim ödeyenler, primini ikiye katlayanlar nasıl yük olur?  Emekli olduğumuzda bağlanacak olan 1500TL-2000TL arası emekli maaşı ile çift dikiş yapmadan ev mi geçindireceğiz, yoksa çocuk mu okutacağız? Çalıştıkça fazla prim ödedikçe düşen emekli aylığı sistemi dünyanın neresinde var?’’ sorusunu yönetti.  

ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA EMEKLİ MAAŞI OLUR MU?

 Emekli maaşlarının az olmasından yakınan Murat Çağlayan; ‘’Açıklanan insan hakları beyannamesindeki  6.madde:‘’Sözleşme özgürlüğüne hukuki güvenlik ilkesi ve kazanılmış hakların korunması prensibine aykırı olarak hiçbir şekilde müdahale edilemez’’  denilmesine rağmen hala bu sorunu görmezlikten mi geleceksiniz? Seçim dönemi geldiğinde ahval buyken bizlerden nasıl oy talep edebileceksiniz?’’ dedi.  

EYT MALİYET DEĞİL ADALET SORUNUDUR

Mesele Hak meselesidir diyen Murat Çağlayan sorunun bir an önce çözülmesini talep ettiklerini ifade etti. Çağlayan; ‘’Ekim ayında meclisin açılmasıyla ;1999 da çıkarılan 4447 sayılı yasanın geriye doğru aleyhte işletilmesiyle  ortaya çıkan ve 22 yıldır devam eden bu hak mağduriyetinin çözülmesini istiyoruz. Mesele hak, hukuk ve adalet meselesidir. Sosyal bir sorundur.2008 yılında çıkarılan 5510 sayılı yasadaki ABO’nun düzeltilmesini ve insan onuruna yaraşan emekli aylığı bağlanmasını istiyor, çalıştıkça fazla prim ödedikçe düşen emekli aylığı sisteminin çocuklarımızın da geleceği için  değişmesini ,düzeltilmesini talep ediyoruz. Bizler erken emeklilik değil anamızın ak sütü gibi helal olan emeklilik hakkımızı istiyoruz. EYT maliyet değil adalet sorunudur. Bizler Türkiye genelinde EYT Marmara Federasyonu Başkanı Sayın Gönül Boran Özüpak  öncülüğünde 23 derneğimizle birlikte bu haklı mücadelemize devam ediyoruz . Bu bağlamda tüm mağdurları haklarımızın iadesi için , bu haklı mücadeleye ve derneklerimize sahip çıkmaya davet ediyoruz.’’ şeklinde konuştu. (İşte Çanakkale Gazetesi)