Connect with us

EKONOMİ

EYT için yaş şartsız emeklilik basına sızdı!

Yayınlanma tarihi:

EYT ile emeklilik düzenlemesinde yeni formül gündemde. Kadınlar için 50 yaş, erkekler için 55 yaş şartı ile gündeme taşınan formül 10 yıllık çalışma süreci istiyor. Düzenleme için bir diğer formül ise kadınlarda 20 yıl erkeklerde 25 yıl şartı. Emeklilikte Yaşa Takılanların 2022 yılında bekledikleri emeklilik hakkı için son gelişmeler.

1999 öncesinde işe girenler EYT konusunda çok umutlular. Yaş şartı olmadan emekli edilmeyi bekleyen vatandaşlar Çalışma Bakanlığı’nın atacağı adımları merak ediyorlar. EYT ile emeklilik düzenlemesinde bakanlığın duyurulmuş resmi bir açıklaması olmasa da kulis bilgileri bulunuyor. Sgkbulteni.com içerisinde bulunduğumuz2022’de beklemeden emekli olmak isteyen kadın ve erkek sigortalılar için ise bazı ek emeklilik formülleri paylaşılıyor. İşte bu kapsamda ilan edilen son emeklilik şartları.

YAŞ ŞARTSIZ EYT SGK PRİM FORMÜLÜ KULİSLERDE

Yaş şartı olmadan emeklilik formülüne ilişkin bir düzenleme basında yazıldı. Düzenleme kadınlarda ve erkeklerde asgari prim şartının sağlanması durumda uygulanacak. Bu düzenleme temel olarak kadınların 20 yıl yaklaşık 7000 prim günü ile emekli olmalarını erkeklerin ise 25 yıl yaklaşık 9000 gün primle emek diğer etmenlere bakılmayacak. Bu kapsamda çalışanlar kendi prim günleri üzerinden kapsam içinde yer alıp almadıklarını öğrenebilecekler.

50 VE 55 YAŞ ŞARTI OLAN EMEKLİLİK DÜZENLEMESİ

Listede yer alan bir diğer emeklilik formülü ise 50 yaş ve 55 yaş şartı üzerinden basında yer aldı. emeklilikte yaşa takılanlar için gündeme gelen bu düzenleme ile kadınların 50 yaşında, erkeklerin ise 55 yaşında emekli olmalarını sağlıyor. Düzenleme içerisinde ayrıca belli bir gün sayıda prim şartının da olabileceği iddia ediliyor.

MAAŞ KESİNTİSİ FORMÜLÜ DAHA AZ KONUŞULUR OLDU

EYT 2022 düzenlemesine ilişkin ilk çalışma haberleri gündeme geldiğinde bir yöntem çok konuşulmuştu. Bu düzenleme standart emeklilik düzenlemenin uygulanmasını, EYT kapsamı içinde olanların erken yaşta emekli olmak istemeleri halinde ise daha eksik maaşla emekli edilmelerini sağlıyor. Düzenleme ile çalışanlar normalden 3 yıl erken emekli olduklarında her yıl için yüzde 2 toplam yüzde 6 gibi bir oranda daha az maaşla emekli edilebileceklerdi. Ancak bu düzenleme son dönemlerde tamamen unutulmuş durumda bulunuyor.

AK PARTİ’NİN GİZLİ EYT PLANI VAR MI?

AK Parti cephesinden gelen EYT açıklamalarına bakıldığında düzenlemenin ne içereceğine ilişkin herhangi bir somut açıklama bulunmuyor. EYT konusunda hükümetten gelen açıklamalar tamamen süreç hakkında bilgilendirme üzerine. AK Parti EYT için son açıklamalarında 2022’de düzenlemenin bakanlık tarafından ele alınacağını, çalışmalar yürütüleceğini, bir sorun olduğu ve çözümü konusunda adım atılacağını bildirdi. Elde edilen son bilgiler ise EYT Yasasının 2022 sonunda veya 2023 başında kamuoyuna duyurulacağı şeklinde.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla