Connect with us

EYT

EYT için cevaplanması gereken sorular!

Sosyal Güvenlik Uzmanı ve eski DGK Başmüfettişi Murat Göktaş, EYT konusunda açıklamalarda bulundu. Göktaş, EYT konusunda mali tablonun karışık olduğunu söyledi.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Murat Göktaş, TV100’de EYT konusunda açıklamalarda bulundu.

Göktaş şunları söyledi:

“Eğer EYT çıkarsa herkese aylık verilecek. 4 milyon 800 bin civarında EYT’li var. Bunların tamamına aylık bağlanacak. Verilecek aylığı bugünden kestirmek mümkün değil. Aylıkların belirlenmesinde gelişme hızı ve gerçekleşen enflasyon önemli. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda gelişme hızı ve enflasyonun hangi oranda gerçekleşeceğini bilmememiz nedeniyle aylıkların hesaplanması mümkün değil.

İkinci konu, vazgeçtiğiniz prim var. Diyelim ki 5 yıl önce emekli ettiğiniz zaman bu şahsın 5 yıllık primini de almayacaksınız. Bunun ne kadar olduğunu hesaplayamazsınız.

Üçüncüsü kişilerin niyetlerini bilmiyoruz. Memurlar çalışma koşulları rahat ise emekli olmayı tercih etmiyor. Bunların kaçı EYT çıksa emekli olacak onu bilemiyoruz. Son olarak bunlar emekli olduktan sonra çalışarak sosyal güvenlik destek primi öderlerse karbedilen primi geri kazanmış olacaksınız. Dolayısıyla mali açıdan değerlendirdiğinizde tablo biraz karışık.”