Sosyal medyada bizi takip edin

Ekonomi

Evde Bakım Maaşı Sorguluma: E-Devlet ve SMS ile Sorgulama Nasıl Yapılır?

Mayıs ayı evde bakım maaşı yatan iller sorgulanıyor.

Yayınlanma tarihi:

Güncelleme:

Mayıs ayı evde bakım maaşı yatan iller sorgulanıyor.

Yardıma muhtaç kimselere ayın belli tarihlerinde ödenen evde bakım maaşı zamlı olarak hesaplara geçiyor. Evde bakım maaşı e-Devlet’in “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfasından şifre ve T.C kimlik numaralarıyla ve SMS yoluyla sorgulanabiliyor.

Mayıs ayı evde bakım maaşı ödemelerinin 15 Mayıs itibarıyla hesaplara yatması bekleniyor. Ödemeler illere göre farklı tarihlerde yapıldığı için illere göre birkaç gün sürebiliyor.

Evde bakım maaşı e-Devlet’in “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfasından şifre ve T.C kimlik numaralarıyla sorgulanabiliyor. Ayrıca, BAKIYE yazıp, 4747’e SMS atarak da sorgulama yapılabiliyor.

Evde bakım maaşı ağır engelli raporu olan, hastalığı nedeniyle tuvalet, beslenme, giyinme, temizlik, merdiven inip çıkma gibi ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayan vatandaşlara veriliyor. Başvurular ise engelli kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl veya varsa ‘İlçe Müdürlüklerine’ yapılarak alınır. Başvuruda gelir kriterlerinin uygun olması, bakıma muhtaçlık kriteri, ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu gibi bilgiler inceleniyor.

2024 yılında evde bakım maaşı, memur maaşlarına gelen yüzde 49,25 oranındaki zamla birlikte 7 bin 608 TL oldu.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Reklam