Sosyal medyada bizi takip edin

Ekonomi

Evde Bakım Maaşı Bayramdan Önce Yatacak mı? Zamlı Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu?

Evde bakım maaşı yatan iller listesi gündemde.

Yayınlanma tarihi:

Güncelleme:

Evde bakım maaşı yatan iller listesi gündemde. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından evde bakıma muhtaç, hasta, yaşlı vatandaşlara her ay düzenli olarak yapılan ödeme bayramdan önce yatacak mı sorusu merak ediliyor. Bilindiği üzere ödemeler başladıktan birkaç gün sonra illere göre sürüyor.

Evde bakım maaşı ödemeleri her ayın 15’inde yapılıyor. Ancak 16 Haziran’ın Kurban Bayramı’na denk gelmesi ve 15 Haziran’ın Cumartesi günü olması nedeniyle evde bakım maaşı ödemelerinin 14 Haziran Cuma veya öncesindeki birkaç gün içinde yapılması bekleniyor. Konuyla ilgili resmi açıklama geldiğinde güncelleme yapılacaktır.

2024 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu?

Memur maaşlarına gelen zamla birlikte, evde bakım maaşı ücretlerine de yüzde 49,25 oranında zam yapıldı. Buna göre; ‘evde bakım desteği’ yapılan zamla beraber 5.098 liradan, 7.608 liraya yükseldi.

SMS ile Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Evde bakım aylığı alanlar, sorgulama yapmak için telefonlarının SMS özelliğini de kullanabilirler. Ziraat Katılım Bankası aracılığıyla alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747’ye SMS atarak bakiye takibi yapabilirler. Mesaj göndermeniz dahilinde 1 SMS ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir.

E-Devlet ile Evde Bakım Maaşı Sorgulama

E-Devlet’in “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfasından evde bakım aylığı sorgulanabiliyor. Sisteme kayıtlı olan vatandaşlar, şifreleri ve T.C kimlik numaralarıyla sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyor. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sekmesinin altında bulunur.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evde bakım maaşı alabilmek için aşağıdaki 3 şartın bulunması gerekiyor:

  • Gelir kriterlerinin uygun olması,
  • Bakıma muhtaçlık kriteri,
  • Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu.

Evde bakım parası almak için hane halkının tüm net geliri toplanıyor ve hane halkı sayısına bölünüyor. Buna engelli kişi de dahil. Evde bakım maaşı almak için engelli kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl veya varsa İlçe Müdürlüklerine başvuru yapılıyor.

Güncel Evde Bakım Maaşı Yatan İller Listesi

Ödemeler başladıkça iller listesi güncellenmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın açıklamalarını takip ederek ödemelerin hangi illerde yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Reklam
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir