Connect with us

EKONOMİ

Ev Sahiplerinden Kiracıları Zor Duruma Sokucu Yeni Taktik: Açık Tarihli Tahliye Taahhüdü

Ev kiralarındaki artış ve yüzde 25’lik kira sınırlaması, ev sahiplerini yeni yollara sürüklüyor.

Yayınlanma tarihi:

Ev kiralarındaki artış ve yüzde 25’lik kira sınırlaması, ev sahiplerini yeni yollara sürüklüyor.

Antalya’da bazı ev sahipleri, kira sözleşmesine “açık tarihli tahliye taahhüdü” eklemeye başladı. İmzalamayan kiracılarla anlaşma sağlanmıyor. Bu durum, kiracıları zor durumda bırakıyor.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) 41. Gayrimenkul Faaliyetleri Komite Başkanı Hülya Tükenmez, Antalya’da kira bedelinin en düşük 10.000 TL’den başladığını ve bu durumun kiracılar için büyük bir yük oluşturduğunu ifade etti. Tükenmez, tahliye taahhüdünün ev sahipleri tarafından zorunluluk olarak kullanıldığını ve kiracıların bu taahhüdü mecbur kalarak imzaladıklarını belirtti.

Taahhüdü imzalamayan kiracılarla anlaşma sağlanmazken, imzalayan kiracılar da ev sahipleri ile uyumsuzluk yaşadıklarında evi tahliye etmek zorunda kalıyor. Durumun farkında olan kiracılar tahliye taahhüdünü imzalamaktan kaçınıyor.

Uzmanlar, uzlaşma sağlanamadığı durumlarda tahliye taahhüdünün işleme sokulması için mahkeme yoluna başvurulduğunu ve bu başvuruların dosya yoğunluğu nedeniyle 1 ila 2 yıl kadar uzayabildiğini ifade ediyor.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla