Connect with us

TÜRKİYE

Ev Hanımlarına Erken Emeklilik Hakkı! Emeklilik Reformunda Son Dakika! Primler Düşüyor

Yayınlanma tarihi:

Ev Hanımlarına Erken Emeklilik Hakkı! Emeklilik Reformunda Son Dakika! Primler Düşüyor

Türkiye’de çalışma hayatında devrim niteliğinde reformlar geliyor. Önümüzdeki dönemde, ev kadınlarını ve Bağ-Kur’luları erken emekli edecek iki önemli reform gündeme gelecek. Bu düzenlemeler, yaş şartını tamamlamış ancak henüz 9 bin gün prim dolduramamış yaklaşık 1 milyon küçük esnafı kapsayacak.

Erken Emeklilik Reformu: Ev Kadınları ve Bağ-Kur’lulara Yeni Kapılar Açılıyor

TBMM’de önümüzdeki dönemde çalışma hayatını ilgilendiren önemli reformlar masaya yatırılacak. Bu reformlardan biri ev kadınlarının emekliliğini, diğeri ise Bağ-Kur’lulara erken emeklilik imkanını getirecek. Bu adımlarla ev kadınları için çalışma imkanı bulamayanlara emeklilik yolu açılırken, prim eksikliği yaşayan Bağ-Kur’lular da yaş şartını tamamlayıp hemen emekli olabilecek.

Ev Kadınlarına Sosyal Güvence İmkanı

Aile Koruma Paketi kapsamında, çalışma imkanı bulamayan veya emeklilik için yeterli primi olmayan ev kadınlarına sosyal güvence sağlanacak bir sistem devreye alınacak. Bu sistemde, kadınların prim ödemelerinin bir kısmını devlet karşılayacak. Sonuç olarak, ev kadınları sosyal güvenceye kavuşacak ve emeklilik hakkına sahip olacaklar. Devletin karşılayacağı prim ödemeleriyle ev kadınlarına ekonomik destek sağlanacak.

Emeklilik İçin Kolaylık: Bağ-Kur’lulara 5 Yıl Kazanç

Bağ-Kur’lular için getirilecek düzenlemeyle, prim ödeme gün sayısının 9.000’den 7.200’ye düşürülmesi öngörülüyor. Bu düzenleme, özellikle küçük esnafın emeklilik sürecini hızlandıracak ve kolaylaştıracak. Ayrıca, Bağ-Kur’lular için yaşa bakılmaksızın 7.200 gün prim doldurmuş olanlar emeklilik hakkına kavuşacaklar. Bu adım, Bağ-Kur’lular için önemli bir avantaj sağlayacak ve emeklilik sürecini daha erken başlatmalarına imkan tanıyacak.

EYT’liler de Yararlanacak

Düzenlemeyle, yaş şartını tamamlamış ancak henüz 9 bin gün prim dolduramamış olan küçük esnafın yanı sıra EYT kapsamında olanlar da emeklilik hakkına kavuşacak. Bu sayede, erken emeklilik imkanı doğacak ve prim ödeme süresi kısalacak. Hem zamandan kazanılacak hem de maliyetler azalacak, böylece emeklilik maaşına daha çabuk kavuşulabilecek.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter
Continue Reading
Advertisement