Sosyal medyada bizi takip edin

EKONOMİ

Esnaf ve Ev Hanımlarına Müjde! 5 Yıl Erken Emeklilik Kapıda!

TBMM’nin Bayram tatilinden sonra gündem yoğunluğu artacak.

Yayınlanma tarihi:

Güncelleme:

TBMM’nin Bayram tatilinden sonra gündem yoğunluğu artacak. Küçük esnaf, erken emeklilik imkanları için umutlu. Yeni düzenleme ile yaklaşık 1 milyon kişiye erken emeklilik fırsatı sunulacak.

Düzenleme kapsamında ev hanımlarına da erken emeklilik şansı tanınıyor. Milyonlarca kişi, Kurban Bayramı sonrası TBMM’nin çalışmalarını ne zaman başlatacağını merak ediyor. Meclis’te önemli düzenlemeler görüşülecek; bunlar arasında 2. EYT olarak bilinen düzenlemeler de bulunuyor. Özellikle Bağ-Kur’lu esnaf ve ev hanımlarını ilgilendiren düzenleme, erken emekliliği kolaylaştıracak adımlar içeriyor. İşte TBMM’de görüşülecek olan yeni emeklilik düzenlemeleri…

1 Milyon Kişiye 5 Yıl Erken Emeklilik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan torba yasa tasarısında, 1 milyon kişiye erken emeklilik imkanı getirecek prim indirimi düzenlemesi bulunuyor. SSK ve Bağ-Kur primlerinin eşitlenmesiyle Bağ-Kur’lu küçük esnafa 1800 gün prim indirimi yapılacak. Böylece Bağ-Kur’luların prim gün sayısı 9000 gün yerine 7200 güne düşecek ve 5 yıl erken emeklilik fırsatı doğacak. Bu düzenlemeden 1 milyon küçük esnafın yararlanması bekleniyor.

Ev Hanımlarına Prim Desteği ve Çocuk Sayısına Göre Erken Emeklilik

TBMM’de bekleyen düzenlemelerden biri de ev hanımlarına yönelik erken emeklilik imkanı. Ev hanımları, isteğe bağlı sigorta yaptıklarında devletten üçte bir prim desteği alacaklar. Ayrıca ev hanımlarının çocuk sayısı da emeklilik yaşını öne çekecek bir kriter olacak, böylece daha erken emekli olabilecekler.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Reklam
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir