Connect with us

DÜNYA

Erdoğan’dan Joe Biden açıklaması! Neler görüşülecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile yapacağı görüşmeye ilişkin “Bu bilindiği üzere bir NATO zirvesi. Zirvede ABD ile ilişkileri ele alacağız.” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Burhaniye Şehriban Hatun Camii’nin açılışını yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada kıldığı cuma namazı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan’a ABD Başkanı Joe Biden ile yapacağı görüşme soruldu.

ERDOĞAN-BIDEN GÖRÜŞMESİ

Görüşme öncesi gazetecilere Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı, “Şimdi bildiğiniz gibi bu bir NATO zirvesi. Bu NATO zirvesinde öncelikli olarak NATO ülkeleri olarak neler yapacağız bunlar gündeme gelecek. Türkiye ilk 5’te yerini alan güçlü bir ülke. Türkiye-ABD ilişkilerini Sayın Biden ile ele alma fırsatımız olacak. Boris Johnson’la Macron’la Almanya Şansölyesiyle görüşmemiz var. Tabi bu sayı artar, eksilmez. Böyle bir zincir ikili bir şekilde orada görüşmeleri devam ettireceğiz. Orada sunumlarımız olacak. Yine orada basın açıklamamızı yapacak, en son görüşmemiz Biden ile olacak. Ardından da Azerbaycan’a geçeceğiz. Fuzuli’den İlham Aliyev kardeşimle Şuşa’da buluşarak, iki ülke olarak sözleşmeyi imzalayacağız. Kapsamlı bir sözleşme olacak. Milli maçı beraber izleyeceğiz. Zirvelerden sonra da inşallah tekrar mesaimize başlayacağız.”

MACRON İLE GÖRÜŞME

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yapacağı görüşme hakkında konuşan Erdoğan, “Onunla da görüşeceğiz. Türkiye-Fransa ilişkilerinin olumlu olumsuz yanlarını görüşme imkanımız olacak” ifadelerini kullandı.

ERMENİSTAN KONUSU KONUŞULACAK MI?

Ermenistan konusu NATO zirvesinde konuşulacak mı konusu hakkında konuşan Erdoğan, “Oradaki ikili görüşmelerde Ermenistan konusu gündeme geldiğinde bunların hepsini gündeme getireceğiz. Mayın konusunda biz konuyla ilgisi olanlara önce bu işi çözelim diyeceğiz” dedi. PKK konusunda Erdoğan, “Münbiç PKK’nın işgali altında değil, böyle bir şey olmuş olsa bunların karşısına dikilecek olan biz oluruz. Her an gözümüz kulağımız orada” şeklinde konuştu.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply