Connect with us

POLİTİKA

Erdoğan: Türk demokrasisi 27 Mayıs’ta aldığı yara ile sendelemiştir

Yayınlanma tarihi:

Erdoğan: Türk demokrasisi 27 Mayıs'ta aldığı yara ile sendelemiştir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı konuşmasında, “Türk demokrasisi bir 27 Mayıs’ta aldığı yara ile sendelemiştir. Şimdi 63 yıl sonra yine bir 27 Mayıs’ta yarın gideceğimiz sandık başında darbeler, cuntalar döneminin bittiğinin müjdesini cümle aleme duyurmak için sabırsızlanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adnan Menderes ile Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ın naaşlarının yer aldığı Topkapı’daki Anıt Mezar’da gerçekleştirilen anma töreninde açıklamalarda bulundu.

Burada yaptığı konuşmasında, Erdoğan, “Bugün Cumhuriyet tarihimizin en kara günlerinden birinin yıldönümü vesilesiyle bir aradayız. Bundan 63 yıl önce bir 27 Mayıs günü Türkiye çok partili siyasi hayata geçtikten sonraki ilk askeri darbesine maruz kaldı. Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir grubun gerçekleştirdiği bu darbe demokrasi ve kalkınma hamlemizi engellemekle kalmamış, yüreklerimizde derin yaralar açmıştır. Demokrat Parti’nin genel başkanı ve başbakan olarak ülkemize verdiği hizmetlerle milletimizin gönlünde özel bir yeri olan Menderes, darbe yönetimi tarafından kurulan uyduruk mahkemenin kararı ile idam edildi. Menderes ve arkadaşlarının yargılandığı Yassıada uzun yıllar boyunca vatandaşlarımızın dilinde ‘yaslı ada’ olarak telaffuz edilmiştir. Biz burayı aldık, şehitlerimizin anısını ilelebet yaşatacak şekilde Demokrasi ve Özgürlükler Adası haline getirdik.” ifadelerini kullandı.

Yaşamını kaybedenleri rahmetle anan Erdoğan, “Dünya durdukça Menderes hayırla, dua ile yad edilecektir. Menderes’i devirenler, yargılayanlar, idam edenler ve tüm bu süreci doğrudan, dolaylı destekleyenler ise milletimiz tarafından hep nefretle anılmıştır, öyle de anılmaya devam edecektir. Menderes bu milletin adamıydı. Başkalarının adamı olanlar ise ne Menderes’i ne de onun gibi ülkenin demokrasi ve kalkınma atılımlarının altında imzası bulunanları asla hazzetmediler. Sadece bununla kalmayıp her fırsatta onlarla milletin arasını açmak, onu da başaramazlarsa vücutlarını ortadan kaldırmak için uğraştılar, didindiler. Hemen yanındaki bir diğer anıt mezar da rahmetli Özal da benzer saldırılara maruz kalmış, benzer sıkıntılar yaşamıştı.” dedi.

Konuşmasının devamınad Erdoğan, “Ülkemizle ilgili karanlık hevesler hiçbir zaman tüm manasıyla başarıya ulaşamadı. Türk demokrasisi bir 27 Mayıs’ta aldığı yara ile sendelemiştir. Şimdi 63 yıl sonra yine bir 27 Mayıs’ta yarın gideceğimiz sandık başında darbeler, cuntalar döneminin bittiğinin müjdesini cümle aleme duyurmak için sabırsızlanıyoruz. Milletimiz gerisinde pek çok mücadelenin, acının ve fedakarlığın bulunduğu demokrasinin kıymetini çok iyi bilmektedir. Seçimlerdeki katılım oranları milletimizin demokrasi yoluyla istiklaline ve istikbaline sahip çıkışının ifadesidir. Türkiye seçimleri dünyada örneği olmayan katılım seviyesi yanında şeffaf olarak gerçekleştirmesiyle de farkını ortaya koymuştur.” ifadelerini kullandı.

Bizi takip edin:

Google Play'den alın Google News Twitter

Bu Haber Hakkında Fikrin mi Var? Sesini Sosyal Medyada Duyur

Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla