Connect with us

EKONOMİ

Erdoğan EYT sorununu çözmeden seçime girmeyecek!

Türkiye’nin yavaş yavaş seçim atmosferine doğru ilerlediğini dile getiren Siyaset Bilimci Can Kakışım, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mevcut tabloyu terse çevirip AK Parti oylarını yükseltmek için EYT sorununu çözebileceğini söyledi.

PolitikYol isimli sitede yer alan seçim analizine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhur İttifakı’na duyulan güvenin azaldığını dile getiren Siyaset Bilimci Can Kakışım, olası bir seçim öncesi Erdoğan’ın EYT ve 3600 ek gösterge sorununu çözerek kendine yeni oy potansiyeli oluşturabileceğini söyledi.

Kakışım, kaleme aldığı analizde şu ifadelere yer verdi:

“Üstelik Erdoğan son kozlarını henüz devreye sokmamıştır. Bu kozların birincisi uzun zamandır bekleyen Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) meselesidir. EYT’lilerin toplam nüfusu 4 milyona yakındır ve aileleri de hesaba katılınca bu kitle seçimin kaderini değiştirecek bir güce sahiptir. Erdoğan’ın bu sorunu seçime yakın bir tarihte çözmeye yönelmesi hayli olasıdır. İkinci koz 3600 ek gösterge tartışmasıdır. Memurların emekli maaşlarının ve emeklilik ikramiyelerinin kayda değer ölçüde yükselmesine vesile olacak bu konu memur sendikalarının temel öncelikleri arasındadır. Tarım Kredi Kooperatifinden alınan kredilerin ve Kredi Yurtlar Kurumu borçlarının anapara ödemelerinde ya da faizlerinde hatırı sayılır kolaylıklar sağlanması da yine Erdoğan’ın koz olarak kullanabileceği hamlelerdir. Bu konularda da muhalefetin şimdiden ön alıcı bir çalışma yapması ve bu hakların savunuculuğunu üstlenmesi şarttır. Böylece bu kararların alınması halinde dahi bunun siyasi kârı sadece iktidarın hanesine yazılmayacak, muhalefet de bundan yararlanabilecektir.”