Connect with us

EKONOMİ

En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak? Zam Formülleri ve Seyyanen Zam Tartışması

Emeklilere yönelik seyyanen zam formülü, kök maaşı altındaki emeklilerin sıfır zam almamalarını sağlamak amacıyla gündemde.

Yayınlanma tarihi:

Emeklilere yönelik seyyanen zam formülü, kök maaşı altındaki emeklilerin sıfır zam almamalarını sağlamak amacıyla gündemde. Buna göre, kök aylıklar belirli bir seviyeye çıkarılarak ardından Temmuz ayı zammı yapılacak.

Ocak döneminde yüzde 49,25 zam alan SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı emeklileri için Temmuz ayında yapılacak iyileştirmeler merakla bekleniyor. İkramiyelere yapılan yüzde 50 artış ve taban ödemelerinin 12 bin liraya kadar çıkartılması da emekliler için yeni destek paketinin parçası olarak değerlendiriliyor.

Enflasyon Karşısında Koruma

SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine her 6 ayda bir enflasyon oranı kadar zam yapılıyor. Bu sayede emekli maaşlarının enflasyon karşısında değer kaybetmesi önlenmeye çalışılıyor. Temmuz ayında da bu kapsamda yüzde 25-30 arası bir zam oranı bekleniyor.

Refah Payı Uygulaması

Son dönemde 6 aylık enflasyon oranının üzerine eklenen refah payı, Temmuz ayı zammında da gündemde. Genel olarak 5-15 puanlık bir refah payı uygulanması planlanıyor. Ayrıca memur emeklileri ile SSK ve BAĞ-KUR emeklileri arasındaki zam oranlarının eşitlenmesi de değerlendiriliyor.

Kök Aylıklar ve Yeni Taban Maaş

Ocak ayında belirlenen 10 bin TL’lik taban maaşın üzerindeki kök aylıkların durumu da göz önünde bulunduruluyor. Temmuz ayında yapılacak iyileştirmelerle birlikte, yeni taban maaşın 13-15 bin TL arasında belirlenmesi bekleniyor.

Yasal Düzenlemeler ve Uygulama

Temmuz ayı zam oranları, Haziran enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından netlik kazanacak. Yasal düzenlemelerin Meclis’ten geçmesiyle birlikte, emeklilerin hesaplarına yapılacak olan artışlar belirli bir takvim dahilinde gerçekleştirilecek.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Advertisement
Yorum yapmak için tıkla