Sosyal medyada bizi takip edin

Ekonomi

En Düşük Emekli Maaşı 12 Bin 500 TL Olacak! Ali Tezel Zam Oranını Açıkladı!

Milyonlarca emekli, hayat pahalılığı nedeniyle maaşlarına yapılacak iyileştirmeleri merakla bekliyor.

Yayınlanma tarihi:

Güncelleme:

Milyonlarca emekli, hayat pahalılığı nedeniyle maaşlarına yapılacak iyileştirmeleri merakla bekliyor.

SGK Uzmanı Ali Tezel, Temmuz ayında maaşlara eklenecek enflasyon farkının 4 aylık verilere göre %18,72 olarak ortaya çıktığını belirtti. Temmuz zammı ve olası refah payı, emeklilerin alım güçlerini yeniden kazanmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor. Hükümetin bu konuda atacağı adımlar yakından takip ediliyor.

Ali Tezel, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in para politikalarının sıkılaşması ve kamu tasarruflarının artırılması sonucunda, emeklilerin eski zam seviyelerine ulaşamayacağını belirtti.

En Düşük Emekli Maaşı 12 Bin 500 TL Olacak

Tezel, ekonomik politikaların emeklilerin maaşlarına yansımasının nasıl olacağını açıkladı. Meclis tarafından yapılacak düzenlemelerle en düşük emekli maaşının 12 bin 500 TL’ye çıkarılması öngörülüyor.

Hükümete yakın kaynaklar, geçmiş yılların aksine zam konusunda oldukça dikkatli bir tutum sergileneceğini belirtirken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emekli kart uygulamasını devreye sokarak emeklilerin hayatlarında kolaylıklar sağlayacağını belirtti.

Temmuz Zammı ve Refah Payı

Sosyal yardımdan çok, iyileştirilmiş bir maaş isteyen emekliler Temmuz ayında refah payı da istiyor. SGK Uzmanı Ali Tezel, en düşük emekli maaşı için belirlenecek zam oranını açıkladı. Tezel, Temmuz ayında emeklilere geçen yıl olduğu gibi yine %25 zam yapılacağını ve bu yıl refah payı uygulamasının mümkün olmadığını ifade etti.

Tezel, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in para politikalarının sıkılaşması ve kamu tasarrufunun artırılması sonucunda, emeklilerin eski zam seviyelerine ulaşamayacağını aktardı. Ayrıca, Tezel, Meclis tarafından yapılacak düzenleme ile en düşük emekli maaşının 12 bin 500 TL’ye çıkarılmasının öngörüldüğünü belirtti.

Emekli Kart Uygulaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emeklilerin hayatlarını kolaylaştıracak yeni uygulamalar üzerinde çalıştıklarını ve emekli kart uygulamasını devreye sokarak emeklilere çeşitli avantajlar sağlamayı hedeflediklerini açıkladı.

Son gelişmelerden ilk siz haberdar olmak için bizi takip edin.
Continue Reading
Reklam
Yorum yapmak için tıkla

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir